Pracownicy Orlenu z prośbą do Obajtka. Chcą premii w związku z zyskami koncernu

Związki zawodowe zrzeszające pracowników Orlenu domagają się wypłacenia im we wrześniu premii. Napisali w tej sprawie list do prezesa Daniela Obajtka, powołując się na zyski firmy oraz inflację.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w Grupie Kapitałowej PKN Orlen zwrócił się do prezesa koncernu Daniela Obajtka z prośbą o wypłacenie podwyżek. "Duże zyski są powodem do satysfakcji dla wszystkich pracowników spółki, którzy poprzez swoje zaangażowanie w realizowane zadania, istotnie przyczyniają się do ich osiągania. To dzięki ich pracy na rzecz rozwoju Orlen, spółka zachowuje stabilne funkcjonowanie, pomimo dynamicznej sytuacji gospodarczej, zarówno w Polsce jak i na rynkach światowych" - czytamy w biuletynie związkowym.  

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Pracownicy Orlenu z prośbą do Obajtka. Chcą premii

Powołując się na wysokie zyski, pracownicy wnieśli o wypłatę premii we wrześniu 2023 roku wszystkim pracownikom Orlenu i jego spółek kapitałowych. Z zamieszczonych w biuletynie informacji wynika, że zatrudnieni w koncernie od dłuższego czasu mieli pytać związki o możliwość wypłaty dodatkowej premii, która byłaby "wsparciem ich budżetów domowych".  

"Czas pokazał, że wahania rynkowe związane z konfliktem zbrojnym za naszymi wschodnimi granicami nie wpływają aż tak znacząco na kondycję finansową firmy, jednak mocno oddziałują na sytuację materialną pracowników. Cały czas zauważalny jest wzrost cen produktów pierwszej potrzeby, usług, czy opłat za media" - czytamy w uzasadnieniu takiej prośby. Na potwierdzenie związek powołał się na inflację, która jak wskazano "pomimo spadku jest bardzo odczuwalna dla domowych budżetów".

Zyski Orlenu w II kwartale rekordowe 

W sierpniu Orlen zaprezentował wyniki za drugi kwartał 2023 roku. Grupa osiągnęła 4,54 mld zł zysku. Wynik jest wyższy od osiągniętego w analogicznym okresie zeszłego roku o blisko miliard złotych. W drugim kwartale 2022 roku było to 3,68 mld zł. Tegoroczny wynik jest więc o 0,9 mld zł wyższy - czyli ponad 23 proc. Przychody grupy wyniosły 74,6 mld zł - tu wzrost sięga niemal 30 proc. EBITDA LIFO osiągnęła poziom 8,7 mld zł - to oznacza wzrost o 6,1 proc.   

Więcej o: