Kontrola pracy zdalnej w domu? Pracownik musi pamiętać o tych trzech zasadach

Osoby, które wykonują pracę zdalną, mogą zostać skontrolowane. Pracownicy powinni pamiętać o trzech zasadach, które ich chronią. Na co należy zwrócić uwagę podczas kontroli?

Podczas świadczenia pracy zdalnej każdy pracownik może się spodziewać kontroli. Nie ma znaczenia, czy wykonuje ten rodzaj pracy tymczasowo, czy nawet od kilku lat. Wprowadzone od kwietnia przepisy przewidują zasady, których pracodawca oraz pracownik muszą przestrzegać. Wśród nich jest właśnie kontrola pracy zdalnej.

Zobacz wideo Codzienna "praca" oszustów wygląda jak praca w biurze?

Praca zdalna. Pracodawca może skontrolować pracownika. Musi jednak przestrzegać kilku zasad

Według Kodeksu pracy "pracodawca ma prawo przeprowadzać kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika, kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub kontrolę przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, na zasadach określonych w porozumieniu".

Zgodnie z przepisami dotyczącymi pracy zdalnej, pracodawca ma prawo skontrolować swojego pracownika. Należy pamiętać, że zasady kontroli tego rodzaju pracy powinny być zawarte w regulaminie pracy, porozumieniu między pracownikiem a pracodawcą lub w dokumencie polecającym pracę zdalną. Pracownik powinien pamiętać o trzech ważnych zasadach dotyczących kontroli jego pracy. 

  1. Porozumienia i czasu - pracodawca może przeprowadzić kontrolę, ale tylko w porozumieniu z pracownikiem i w godzinach jego pracy.
  2. Adekwatności - pracodawca musi dostosować formę kontroli do charakteru pracy zdalnej swojego pracownika. Należy pamiętać, że pracownik nie pracuje przy komputerze przez całe osiem godzin pracy.
  3. Prywatności - pracodawca nie może naruszać prywatności innych domowników swojego pracownika. Kontrolerzy nie mogą też w żaden sposób utrudniać korzystania z pomieszczeń w domu.

Kontrola pracy zdalnej. Co w przypadku negatywnej oceny?

Jak czytamy w Kodeksie pracy, jeżeli pracodawca stwierdzi uchybienia w przestrzeganiu przepisów i zasad w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub w przestrzeganiu wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji - zobowiąże pracownika do usunięcia uchybień. Może też cofnąć zgodę na pracę zdalną. W takim przypadku "pracownik rozpoczyna pracę w dotychczasowym miejscu pracy w terminie określonym przez pracodawcę" - czytamy w dokumencie.

Więcej o: