Szef MSWiA zapowiada nowe sankcje dla Rosjan. Mogą się zdziwić na przejściu granicznym

Od niedzieli będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński na przejściu granicznym Terespol-Brześć.

Mariusz Kamiński mówił, że jest to kolejny element sankcji nakładach na Rosjan "w związku z brutalną wojną w Ukrainie". - Rosja stanowi dzisiaj zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - podkreślił szef MSWiA.

Zobacz wideo Radosław Fogiel: Nie będzie nam Donald Tusk ustalał dynamiki kampanii

- W związku z opublikowaniem 8 września bieżącego roku wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zakazu wjazdu na teren UE samochodów zarejestrowanych w Rosji, chcę poinformować, że zakaz ten na granicy polskiej będzie wchodzi w życie o północy - podkreślił polityk.

Szef MSWiA zapowiada nowe sankcje dla Rosjan. To zakaz wjazdu dla osobówek

Nowe sankcje, które będą obowiązywały już od niedzieli (17 wrześnie), oznaczają, że żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł wjechać na teren państwa polskiego. Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte takim zakazem.

Zakaz - jak wyjaśniał minister Mariusz Kamiński - dotyczy wszystkich samochodów, zarówno tych wykorzystywanych komercyjnie, jak i aut prywatnych, niezależnie od tego, czy właścicielem jest obywatel Rosji czy innego państwa. - Zasada jest taka: samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski - wyjaśnił szef MSWiA.

Przypomnijmy, na początku tygodnia Estonia, Łotwa i Litwa zamknęły swoje granice dla samochodów zarejestrowanych w Rosji. Z kolei w piątek o podjęciu podobnej decyzji informowała Finlandia. Jak przekazywało fińskie MSZ, zakaz wjazdu dla osobówek z Rosji obowiązuje w kraju od soboty 16 września. "Ci, którzy wjechali już do Finlandii samochodami na rosyjskich tablicach rejestracyjnych, będą mieć pół roku na opuszczenie kraju, o ile nie zostaną spełnione kryteria wjazdu" - oświadczyła szefowa MSZ Elina Valtonen cytowana przez WNP (za PAP). Finowie przewidzieli jednak wyjątki. Granicę będą bowiem mogli nadal przekraczać zarejestrowanymi w Rosji samochodami oraz mieszkający na stałe w Federacji Rosyjskiej obywatele UE, a także członkowie ich rodzin. Zakazem wjazdu nie są objęci także dyplomaci oraz przewozy humanitarne.

Więcej o: