Atom w Polsce. "Mamy to!". Jest ważna decyzja ws. pierwszej elektrowni jądrowej. Moskwa komentuje

Jest pozytywna decyzja środowiskowa dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - ogłosiła ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. Z kolei dwie amerykańskie spółki, które zbudują atom w Polsce, zawiązały konsorcjum.
Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

"Mamy to! Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zakończył postępowanie i wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. To milowy krok dla realizacji kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego inwestycji. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła konsultacje transgraniczne z 14 państwami, a sama decyzja liczy 558 stron. Serdeczne podziękowania i gratulacje dla wszystkich zaangażowanych, w tym przede wszystkim - ministra Szwedy-Lewandowskiego i Zespołu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Polskich Elektrowni Jądrowych" - napisała w mediach społecznościowych Anna Moskwa.

Atom w Polsce. Amerykańskie spółki zawiązały konsorcjum. Zbudują elektrownię

W czwartek spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel ogłosiły podpisanie umowy konsorcjalnej o współpracy w zakresie projektowania i budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w planowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Zawarta umowa stanowi kolejny kamień milowy na drodze do komercyjnej eksploatacji pierwszego w Polsce reaktora jądrowego AP1000 w 2033 roku.

Amerykańska spółka Westinghouse przekazała w komunikacie, że w przyszłym tygodniu konsorcjum oraz Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) planują podpisać umowę na usługi inżynieryjne. W listopadzie 2022 roku polski rząd wybrał technologię Westinghouse AP1000 do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Obecnie trwają zaawansowane prace licencyjne i inżynieryjne.

Atom w Polsce. Powstanie Polsko-Amerykańskie Regionalne Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych

Również w czwartek zostało podpisane porozumienie o współpracy w sprawie powołania Polsko-Amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych. Dokument podpisały szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz zastępczyni sekretarza ds. energii USA, Kathryn Huff. Centrum ma kształcić kadry pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, a dzięki projektowi jądrowemu już za kilka lat pracę będzie mogło znaleźć około 40 tysięcy osób. W uroczystości wziął udział ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński, który podkreślił, że to dla niego wielki zaszczyt, ponieważ bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe.

Ministerka Moskwa zauważyła, że u podstaw opóźnień w realizacji podobnych projektów na świecie leżały braki wykwalifikowanej kadry na poszczególnych etapach. Stąd decyzja, aby już teraz rozpocząć proces kształcenia. Pierwsze szkolenia mają się odbyć już w listopadzie tego roku.

Tematy szkoleń to między innymi rozwój infrastruktury energetycznej, modelowanie ekonomii energii, planowanie i zarządzanie dużymi projektami, projektowanie i eksploatacja "wysp jądrowych". Zainteresowanie udziałem w działalności w Centrum wyraziło dotychczas 11 najważniejszych polskich szkół wyższych, kształcących studentów i doktorantów w obszarze energetyki i fizyki jądrowej. Pierwsze spotkanie polsko-amerykańskiego komitetu sterującego działalnością Centrum ma się odbyć w przyszłym miesiącu.

Więcej o: