Popularny lek przeciwbólowy wycofany przez GIF. "Natychmiast zaprzestać jego stosowania"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przekazał decyzję o wstrzymaniu obrotu jednego z popularnych leków przeciwbólowych. "Przesłanką wstrzymania obrotu produktem leczniczym jest zatem uzasadnione podejrzenie tego, że produkt nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom" - poinformował GIF.

29 września Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) przekazał, że wstrzymano obrót leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego Benlek. Osoby, które mają lek w swojej apteczce, powinny natychmiast zaprzestać jego stosowania.

Zobacz wideo

Benlek wycofany z obrotu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wdał decyzję

GIF przekazał w wydanej decyzji, że wstrzymano obrót produktem leczniczym:

  • o nazwie Benlek, Metamizolum natricum monohydricum + Thiamini hydrochloridum + Coffeinum, t
  • abletki, 500 mg + 38,75 mg + 50 mg,
  • opakowanie 20 tabletek,
  • GTIN 05909991492977
  • podmiot odpowiedzialny: SOLINEA sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Ciecierzynie".

Jak podano, decyzja ma "rygor natychmiastowej wykonalności".

"W dniu 18 sierpnia 2023 r. do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynął protokół z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Leków na przekazanej przez podmiot odpowiedzialny próbie produktu leczniczego (pochodzącej z serii numer 0321222, termin ważności 11.2025)" - napisał GIF w uzasadnieniu swojej decyzji.

Jak przekazano, w badaniu wskazano, że "produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru czystość chromatograficzna tiaminy chlorowodorku". Zatem "przesłanką wstrzymania obrotu produktem leczniczym jest zatem uzasadnione podejrzenie tego, że produkt nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom" - podał GIF.

Gdzie wyrzucić leki? Specjalne pojemniki w każdej aptece

Przypominamy, że opakowania po lekach, z których już nie skorzystamy, powinny trafić do specjalnych pojemników w aptekach lub w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów. Dzięki temu leki nie zanieczyszczą środowiska i zostaną odpowiednio przetworzone.

Więcej o: