Kursy walut 03.10. Dolar rośnie w siłę, złoty w dół. Takiego kursu nie było od marca [kurs dolara, funta, euro, franka]

Kursy walut we wtorek 3 października. Złoty znów traci. Dolar przebił granicę 4,40 zł pierwszy raz od marca i cały czas rośnie.

W poniedziałek 2 października Narodowy Bank Polski opublikował informację o średnich kursach walut. Kolejna tabela zostanie przedstawiona we wtorek 3 października na stronie internetowej NBP. Nowych danych należy spodziewać się między godziną 11:45 a 12:15.

Zobacz wideo Spadek złotówki będzie odczuwalny dla kieszeni przeciętnego Polaka

Średnie kursy walut NBP - poniedziałek 2.10.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny]:

  • kurs euro: 4,6091 zł;
  • kurs dolara: 4,3634  zł;
  • kurs franka szwajcarskiego: 4,7869 zł;
  • kurs funta szterlinga: 5,3183 zł.

Średnie kursy walut NBP - wtorek 3.10.2023 r. [Kurs dolara, funta, euro, franka, rubla, hrywny]:

Dobre passa złotego po ogłoszeniu jednocyfrowej inflacji we wrześniu (8,2 proc.) okazała się tylko chwilową anomalią w ostatnich 30 dniach, w których polska waluta głównie traciła. We wtorek PLN znów tanieje i znów największym wygranym jest dolar. Amerykańska waluta pierwszy raz od marca przekroczyła i obroniła próg 4,40 zł. Kurs pary USD/PLN we wtorek wynosi 4,41 zł, o 0,24 proc. więcej niż podczas wczorajszego zamknięcia. - To dwunasty tydzień wzrostowy dolara. Ostatni i jedyny raz taka seria miała miejsce w 2014 roku, zauważa na Twitterze analityk Daniel Kostecki, odnosząc się do zachowania amerykańskiej waluty na rynku globalnym. 

Kurs dolara najwyższy od marca 2023 rokuKurs dolara najwyższy od marca 2023 roku fot. stooq.pl

Tymczasem w Polsce, frank szwajcarski dobił do 4,80 zł. Od wczoraj zyskał 0,14 proc. Za euro zapłacimy 4,61 zł, a jego wartość wzrosła o 0,09 proc. Funt kosztuje 5,32 zł, o 0,08 proc. więcej niż w poniedziałek wieczorem. Rubel nieustannie traci wartość i kosztuje już 0,442 zł. Za hrywnę zapłacimy 0,118 zł. 

Kalendarz makroekonomiczny

Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na wtorek, 3 października 2023 r., przygotowane przez analityków Macronext oraz Investing.com.

  • Polska - Posiedzenie RPP nt. stóp procentowych, ogłoszenie decyzji w środę 4 października
  • 08:30: Szwajcaria -  Inflacja konsumencka, wrzesień
  • 09:00: Hiszpania -  Zmiana stopy bezrobocia w Hiszpanii
  • 16:00: USA -  Miejsca Pracy Dzięki Turystyce (JOLT), sierpień
  • 22:40: USA - Tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API, tydzień

Jak widać, najważniejszym wydarzeniem w Polsce jest rozpoczynające się we wtorek, ostatnie przed wyborami, posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które zdecyduje o wysokości stóp procentowych. "6 proc. - tyle na razie wynosi główna stopa procentowa NBP po tym, jak we wrześniu Rada Polityki Pieniężnej sensacyjnie ścięła ją aż o 75 punktów bazowych. Wtedy takiego rozwoju wydarzeń nie przewidział żaden ośrodek analityczny (przynajmniej z tych ankietowanych przez "Parkiet" oraz PAP) (...). Wygląda na to, że wrześniowa osobliwa obniżka stóp aż o 75 pb skołowała ekonomistów. W ankiecie "Parkietu" przed październikowym posiedzeniem widać olbrzymią niepewność. Na 21 opinii ośrodków analitycznych ankietowanych trzy mówią o braku zmiany stóp, jedenaście o obniżce o 25 punktów bazowych, sześć o cięciu o 50 punktów bazowych, a jedna nawet o obniżce aż o 75 punktów bazowych. Słowem - trzeba być gotowym na wszystko" - pisze Mikołaj Fidziński, dziennikarz Next.Gazeta.pl w zapowiedzi do posiedzenia RPP. 

Więcej o: