"Gospodarka włącza szybszy bieg", "Boom inwestycyjny w 2025 roku". Nowe dane GUS

Polska gospodarka w trzecim kwartale tego roku urosła o 0,4 procent w stosunku do tego samego okresu 2022 roku - wynika z wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. "Wciąż obserwujemy dwa motory gospodarcze: nadwyżkę w handlu międzynarodowym oraz wydatki inwestycyjne" - skomentował Polski Instytut Ekonomiczny.

W II kwartale notowano spadek o 0,6 procent licząc rok do roku. Natomiast w ujęciu kwartał do kwartału (3 do 2) produkt krajowy brutto wzrósł o 1,4 procent - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. "Polska gospodarka powiększyła się o 0,4 proc. r/r. Wciąż obserwujemy dwa motory gospodarcze: nadwyżkę w handlu międzynarodowym oraz wydatki inwestycyjne. Równocześnie spodziewamy się dużo mniejszego spadku konsumpcji niż w I połowie roku" - podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny.

Zobacz wideo Niemcy "chorym człowiekiem Europy"?

"Polska gospodarka włącza szybszy bieg"

"Gospodarka włącza szybszy bieg" - skomentował z kolei Paweł Borys, odchodzący już prezes państwowego Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego zdaniem w kolejnych kwartałach powinien być to już wzrost "powyżej 2 proc.". "Mamy dobre motory wzrostu z perspektywy kontynuacji spadku inflacji w postaci inwestycji rosnących w trendzie ponad 5% i eksportu netto z nadwyżką rachunku obrotów bieżących 0,4 mld euro we wrześniu. Cykl zapasów, konsumpcja i słaby popyt zewnętrzny jeszcze osłabiają koniunkturę, ale szybkie dane i wzrost realnych płac pokazują, że konsumpcja wraca do formy" - napisał Borys. 

Uważam, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 zaskoczy pozytywnie i może wynieść znacząco powyżej 3 proc.

- dodał.

PKB w górę. "Boom inwestycyjny w 2025 roku"

Z kolei zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty Credit Agricole, skończyło się "łagodne lądowanie" polskiej gospodarki i mamy do czynienia z ożywieniem napędzanym "w coraz większym stopniu przez konsumpcję, która od I kw. 2024 będzie głównym czynnikiem wzrostu PKB". Ekspert uważa, że w 2025 roku będziemy świadkami "boomu inwestycyjnego".

"Według wstępnych danych GUS i po rewizjach, PKB naszego kraju spadło o 2,5 proc. między I kwartałem 2022 a IV kwartałem 2022, gdzie mieliśmy recesję (choć PKB nie spadło dwa kwartały z rzędu). Obecnie mamy poziom wyższy niż w szczycie I kwartału 2022" - dodał Daniel Kostecki, główny analityk rynków CMC Markets Polska.

Mikołaj Fidziński, dziennikarz next.gazeta.pl, napisał na platformie X, co jego zdaniem "jest najfajniejsze" w najnowszych danych GUS. "Najfajniejsze w dzisiejszych danych o PKB jest wynik kw/kw za drugi kwartał. W ciągu ostatnich 3 miesięcy został zrewidowany z -3,7 proc. do +0,3 proc. Kolejne rewizje wyglądały tak: -3,7 proc. -> -2,2 proc. -> -1,4 proc. -> +0,3 proc."

Omówienie dzisiejszych danych o PKB w Polsce w poniższy artykule: 

Więcej o: