Pilny apel "Solidarno軼i" do Szymona Ho這wni. "Prace nad tym aktem zosta造 zamro穎ne"

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarno嗆" wystosowa豉 apel do marsza趾a Sejmu Szymona Ho這wni. Zwi您kowcy domagaj si pilnego przeprowadzenia pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach sta穎wych, kt鏎ym Sejm zajmowa si po raz ostatni prawie dwa lata temu.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" podczas środowego posiedzenia Sejmu przyjęła apel w sprawie projektu ustawy o emeryturach stażowych. Zwróciła się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Zobacz wideo The best of Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu

Wraca temat emerytur stażowych. "Solidarność" apeluje do marszałka Sejmu Szymona Hołowni

"Projekt, pod którym NSZZ 'Solidarność' zebrał kilkaset tysięcy podpisów, miał już swoje pierwsze czytanie 14 grudnia 2021 roku, czyli w poprzedniej kadencji, i głosowały za jego dalszym procedowaniem niemal wszystkie opcje polityczne. Niestety od tego czasu akt ten zalega w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a prace nad nim zostały zamrożone" - wskazała Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Związkowcy podkreślają, że ustawodawcze wnioski obywatelskie muszą być kontynuowane. "Mając na względzie podnoszone przez wszystkie opcje, w tym pańską, deklaracje wprowadzenia tzw. emerytur sta穎wych, apelujemy o pilne przeprowadzenie ponownego pierwszego czytania i rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem tego rozwiązania" - zaapelowała komisja. 

Emerytury stażowe. Projekty ustawy złożyła "Solidarność" i prezydent Andrzej Duda

Projekt ustawy o wprowadzeniu emerytur stażowych wraz z podpisem 235 tys. osób związkowcy złożyli pod koniec września 2021 roku. Natomiast w grudniu 2021 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie. Emerytura stażowa według wizji związkowców miałaby przysługiwać osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku. Prawo do emerytury sta穎wej przysługiwałoby nie jak obecnie, po osiągnięciu określonego wieku, a jedynie po spełnieniu kryterium stażu pracy: kobiety miałyby uzyskać prawo do emerytury stażowej po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach.

Również w grudniu 2021 r. swój projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych złożył prezydent Andrzej Duda. Przypomnijmy, że była to jedna z jego obietnic wyborczych. Duda obiecywał emerytury stażowe w 2015 i 2020 roku. Prezydencki projekt nieco różni się od projektu "Solidarności". "Projekt umożliwia przechodzenie na wcześniejsze emerytury - poniżej ustawowego wieku emerytalnego - osobom, które mają odpowiednio wysoki staż pracy - 39 lat w przypadku kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn, oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury" - wyjaśniono w komunikacie na stronie prezydent.pl.

Wi璚ej o: