Emerytura stażowa. Prezydent Duda składa nowy projekt ustawy. "Dotrzymuje obietnic"

Emerytura stażowa w końcu doczeka się uregulowania w polskim prawie? Prezydent Andrzej Duda właśnie złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. W parlamencie jest już inny projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych - autorstwa "Solidarności".

Emerytura stażowa to jedna z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy - nie tylko z wyborów w 2020 r., ale także tych z 2015 r. Po ponad sześciu latach urzędowania Duda może jednak ten punkt w końcu "odhaczyć" ze swojej prezydenckiej listy to-do.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, prezydent Duda skierował do Sejmu projekt ustawy, której celem jest właśnie wprowadzenie emerytury stażowej.

Projekt umożliwia przechodzenie na wcześniejsze emerytury - poniżej ustawowego wieku emerytalnego – osobom które mają odpowiednio wysoki staż pracy - 39 lat w przypadku kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn, oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury

- czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta. Projekt obejmuje zarówno ubezpieczonym w ZUS, jak i KRUS.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Jarmark Świąteczny Toruń (zdjęcie ilustracyjne)Jarmarki świąteczne. Niemcy odpuszczają, Polacy celebrują. Ceny zwalają z nóg

Emerytura stażowa - w Sejmie jest już inny projekt

Co ciekawe, w Sejmie jest już inny projekt dotyczący emerytur stażowych. To obywatelski projekt przygotowany przez "Solidarność". Wcześniej przez kilka lat Solidarność (oraz inne związki zawodowe, m.in. OPZZ) dopingowała Zjednoczoną Prawicę w pracach nad projektem. W 2021 r. cierpliwość się jednak skończyła - przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda oznajmił, że jego związek zaczyna zbierać głosy pod własnym projektem ustawy w tej sprawie. - Zjednoczona Prawica nie do końca wsłuchała się w głos obywateli, albo niedosłyszy na jedno ucho - mówił wówczas.

Emerytura stażowa - według projektu "Solidarności" - przysługiwałaby kobietom po przepracowaniu 35 lat, zaś mężczyznom po 40 latach pracy. Również w tym przypadku warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej. 

Co więcej, właśnie we wtorek 14 grudnia ma odbyć się w Sejmie pierwsze czytanie projektu "Solidarności". 

Nie wiem, czy to [prezydencki projekt ustawy ws. emerytur stażowych - red.] ma być konkurencyjny projekt do obywatelskiego projektu NSZZ Solidarność, który od dziś jest procedowany w Sejmie? Czy po prostu chodzi o "wywiązanie się" z deklaracji?

- zastanawia się Monika Krześniak-Sajewicz z Interii. 

Prezydent dotrzymuje obietnic. Sejm może teraz pracować nad oboma projektami

- pisze Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Dudy.

Emerytura stażowa (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura stażowa czeka w Sejmie. Będzie nowy wiek emerytalny dla chętnych?

Emerytura stażowa - potrzebna czy "głodowa"?

Emerytura stażowa wzbudza dyskusje od lat. Z jednej strony m.in. związki zawodowe przekonują, że "życie jest za krótkie na pracę do śmierci". Badania pokazują też, że Polacy chcieliby pracować krócej.

Z drugiej strony - to właśnie dłuższy staż pracy gwarantuje wyższe świadczenie emerytalne. Emerytury stażowe podniosłyby też koszty obsługi systemu emerytalnego w Polsce. Rząd - po obniżce wieku emerytalnego - kilkukrotnie dawał w do zrozumienia, że emerytury stażowe to już za dużo i za drogo, a w przesłanym do Brukseli wiosną br. Krajowym Planie Odbudowy deklarował, że (mimo braku planów podnoszenia ustawowego wieku emerytalnego) należy wspierać "wyższy rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę".

Ponowne przeliczenie emerytury 2021. Czym jest kapitał początkowy? (zdjęcie ilustracyjne)ZUS - przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kto może się o to starać?

Więcej o: