Już oficjalnie! Polska dostanie dodatkowe dziesiątki miliardów złotych z KPO. I to już niedługo

Jest już oficjalnie zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy.

Potwierdziły się nieoficjalne informacje sprzed południa o pozytywnej ocenie Komisji Europejskiej w sprawie zmian w Krajowym Planie Odbudowy i przyznaniu zaliczki. Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła to w opublikowanym po południu oświadczeniu po spotkaniu unijnych komisarzy w Strasburgu. Ta decyzja była spodziewana po piątkowej zgodzie przedstawicieli gabinetów komisarzy na zmiany KPO, o czym jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Zobacz wideo Tomasz Siemoniak: Pieniądze z KPO są już politycznie odblokowane

Polska otrzyma dodatkowe miliardy złotych z KPO

Teraz pozytywną ocenę Komisji muszą zatwierdzić jeszcze unijne rządy. Wstępnie zaplanowano, że stanie się to 8 grudnia w Brukseli, na spotkaniu ministrów finansów unijnych krajów. Ta akceptacja będzie już tylko formalnością i w ciągu kilku tygodni pieniądze będą mogły popłynąć do Polski. Pierwszych rat można spodziewać się na początku nowego roku. 

Dodatkowe 5 mld euro (około 22 mld złotych) dostaniemy z unijnego programu RePowerEU na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji. Wniosek Polski o zmiany w KPO został przesłany do Brukseli w sierpniu. Wcześniej złożone projekty na wykorzystanie pieniędzy z KPO zostały zmienione zgodnie z wytycznymi programu wspierającego przemiany energetyczne. Obejmują one wsparcie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko- i bezemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych.

Jeśli natomiast chodzi o pierwotny Krajowy Plan Odbudowy, który został zaakceptowany w czerwcu ubiegłego roku, to nie ma jeszcze wniosku Polski o wypłatę pieniędzy. Komisja mówi, że fundusze mogą być wypłacone, jeśli spełnione zostaną warunki dotyczące niezależności sądownictwa. Na cały plan  w wysokości 59 miliardów 800 milionów euro składają się niskooprocentowane pożyczki - 34,5 miliarda euro - i bezzwrotne granty - 25 miliardów 300 milionów euro. 

Więcej o: