Huawei testuje nowe łącze internetowe. 200 filmów HD w mgnieniu oka

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono test nowego rodzaju łącza internetowego. Jest tak szybkie, że naprawdę trudno to sobie wyobrazić.

British Telecom i Huawei przetestowały nowy, eksperymentalny rodzaj łącza internetowego. Próba przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych pozwoliła osiągnąć prędkość pobierania wynoszącą... 5.6 Tbps. To  5,6 razy więcej niż najszybsze łącze dostępne na brytyjskim rynku. 

Przeczytaj też: Wielki test internetu mobilnego. Sprawdź!

IB Times podkreśla, że dzięki tak szybkiemu łączu w dosłownie sekundę moglibyśmy zassać z sieci 200 filmów w rozdzielczości HD. 

Druga z prób przeprowadzona przez BT daje większe nadzieje na znaczne przyspieszenie internetu w niedalekiej przyszłości. Udało się bowiem nawiązać połączenie o przepustowości  2 Tbps - już nie w laboratorium, ale na łączu o długości... 700 kilometrów (biegnącym pomiędzy Dublinem a Londynem).

Światłowodowe

Brytyjski wynik wcale nie jest najwyższy w historii. Duńscy naukowcy z Technical University of Denmark za pomocą tylko jednego lasera przeprowadzili światłowodową transmisję danych z prędkością 43Tb na sekundę. I w tym wypadku próba dotyczyła warunków laboratoryjnych, a dla konsumenta największe znaczenie ma możliwość zwiększenia prędkości w domu czy w pracy

Testy, które przeprowadzają naukowcy mają jednak olbrzymi sens - najważniejsze, by w istniejącej infrastrukturze udało się "upchnąć" jak najwięcej danych. Z każdym rokiem przesyłamy ich coraz więcej. Rocznie ludzkość wytwarza 1,2 zettabajta danych, do ich transmisji sam Facebook, Microsoft czy Google używają kilku milionów serwerów. 68% przesyłanych w sieci danych to "nasze dane" - e-maile, wpisy na portalach społecznościowych, wideo... Oby nie zabrakło nam internetu...

Więcej o: