Podstępny wirus blokuje telewizory i zmusza do zapłaty okupu

Posiadacze inteligentnych telewizorów pracujących pod kontrolą Androida powinni mieć się na baczności. Złośliwe oprogramowanie o nazwie FLocker może zablokować Wam ekrany odbiorników żądając za zdjęcie blokady sporej sumy pieniędzy.

O wykryciu zagrożenia poinformowali niedawno eksperci z firmy Trend Micro analizujący oprogramowanie typu ransomware o nazwie FLocker. Początkowo atakujący wyłącznie urządzenia mobilne z Androidem szkodnik stale się rozwija za sprawą swojego aktywnego autora. Teraz przeniósł się na inteligentne telewizory pracujące pod kontrolą platformy Google.

Podszywający się pod amerykańską cyberpolicję FLocker blokuje ekran odbiornika oskarżając potencjalną ofiarę o popełnienie fikcyjnego przestępstwa. Jedynym sposobem na zdjęcie blokady jest uiszczenie opłaty w wysokości 200 dolarów (co ciekawe, w postaci kart podarunkowych iTunes).

FLockerFLocker fot. Trend Micro

Jeśli surfujecie po sieci przez telewizor z Androidem zalecamy daleko idącą ostrożność - nie klikajcie w przeglądarce linków nieznanego pochodzenia. Procedura odblokowania telewizora zainfekowanego FLockerem wymaga specjalistycznej wiedzy i najlepiej od razu skontaktować się z producentem sprzętu.