Podstępny wirus blokuje telewizory i zmusza do zapłaty okupu

Posiadacze inteligentnych telewizorów pracujących pod kontrolą Androida powinni mieć się na baczności. Złośliwe oprogramowanie o nazwie FLocker może zablokować Wam ekrany odbiorników żądając za zdjęcie blokady sporej sumy pieniędzy.

O wykryciu zagrożenia poinformowali niedawno eksperci z firmy Trend Micro analizujący oprogramowanie typu ransomware o nazwie FLocker. Początkowo atakujący wyłącznie urządzenia mobilne z Androidem szkodnik stale się rozwija za sprawą swojego aktywnego autora. Teraz przeniósł się na inteligentne telewizory pracujące pod kontrolą platformy Google.

Podszywający się pod amerykańską cyberpolicję FLocker blokuje ekran odbiornika oskarżając potencjalną ofiarę o popełnienie fikcyjnego przestępstwa. Jedynym sposobem na zdjęcie blokady jest uiszczenie opłaty w wysokości 200 dolarów (co ciekawe, w postaci kart podarunkowych iTunes).

FLockerFLocker fot. Trend Micro

Jeśli surfujecie po sieci przez telewizor z Androidem zalecamy daleko idącą ostrożność - nie klikajcie w przeglądarce linków nieznanego pochodzenia. Procedura odblokowania telewizora zainfekowanego FLockerem wymaga specjalistycznej wiedzy i najlepiej od razu skontaktować się z producentem sprzętu.

Więcej o:
Komentarze (25)
Podstępny wirus blokuje telewizory i zmusza do zapłaty okupu
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 21 razy 19

  Problemy zaczną się, gdy z powodu blokady inteligentnych lodówek ludzie zaczną umierać z głodu.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 4 razy 2

  ha ha ha , brawo dla głupców co kupują telewizory z androidem!!!! To już zwyczajna plazma czy inne lcd nie wystarczy?? Trzeba mieć internet i angry birds też w telewizorze?? No to macie głupki za swoje!!!

 • bratjolki

  Oceniono 2 razy 2

  I to się nazywa telewizja inteligentna, tak?

 • berek-oberek

  Oceniono 2 razy 2

  Podobno wirus już zaatakował Multipleks i zaczął blokować TVPis.

 • rtyqwe

  Oceniono 6 razy 2

  Zanim przeczytałem artykuł, to myślałem, że chodzi o "wirus dobrej zmiany", a wymuszenie to powszechna opłata audiowizualna. No - w każdym razie u mnie tak to działa. I też powoduje, że nie oglądam....

 • saves

  Oceniono 4 razy 2

  Ale problem... Zanoszę do serwisu i niech oni się bujają. Ja mam TV na gwarancji i ma działać.

 • szataniel

  Oceniono 1 raz 1

  redaktorze Górski,
  odblokowanie TV zainfekowanego tym czy podobnym wirusem nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. potrzeba tylko odnaleźć oprogramowanie TV na stronie producenta (a można to zrobić po modelu), zgrać je na pendrive zgodnie z instrukcją (najczęściej musi to być po prostu pendrive bez plików), wpiąć go później w port USB oznaczony jako 'Service', włączyć TV i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie. czy te kilka kroków to naprawdę specjalistyczna wiedza? poza tym pracownik infolinii powie krótko - proszę wysłać TV do serwisu, a serwis zedrze znacznie więcej niż 200$ za około godzinkę roboty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX