Uber i Volvo stworzą autonomiczny samochód. Wkrótce sam przyjedzie po pasażera

Robert Kędzierski
Uber i Volvo razem stworzą autonomiczny samochód. Efektem współpracy będą jednak dwa pojazdy. O co chodzi? Wyjaśniamy.

Uber, jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm technologicznych, ogłosiła zawiązanie ważnego partnerstwa z Volvo. Obie spółki zamierzają wspólnie stworzyć w pełnie autonomiczny, poruszający się bez udziału kierowcy, samochód. Pierwsze testy próbnej wersji pojazdu rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu w amerykańskim Pittsburgu. 

Czytaj też: To Google wymyślił, że samochód będzie sam po ciebie przyjeżdżał

Plany ogłoszone przez Travisa Kalanicka, prezesa Ubera, są bardzo konkretne. Nowy samochód powstanie na bazie modelu Volvo XC90. Zostanie on zmodyfikowany w taki sposób, by docelowo mógł nim kierować niezależny system złożony z komputera i czujników. Kiedy nowy pojazd będzie już gotowy każdy z partnerów nowego projektu pójdzie swoją drogą - Uber będzie rozwijał swój samochód, a Volvo swój. Oba trafią na rynek niezależnie, będą być może nawet ze sobą konkurowały. 

Ostrożna rewolucja

Zanim na drogi wyjedzie pojazd całkowicie autonomiczny Uber i Volvo zamierzają testować samochód, który w każdej chwili może zostać "przejęty" przez kierowcę. To ma zapewnić bezpieczne rozwijanie systemu odpowiedzialnego za sterowanie.

Czytaj też: Uber zainwestuje w polską firmę produkującą owady!

 

Uber chce na tym zarabiać

Kalanick plan stworzenia autonomicznego pojazdu nakreślił już dwa lata temu. Decyzje, które podejmuje w ostatnim czasie dowodzą tego, że swój pomysł zamierza wcielić życie. Kilka miesięcy temu Uber przejął amerykańską firmę Otto produkującą autonomiczne ciężarówki. 

Kilka dni temu plany stworzenia podobnego pojazdu ogłosił Ford. W pełni autonomiczne pojazdy nie są już zatem jednym z wielu szalonych pomysłów, nad którymi pracuje Google, nie są na etapie akademickich rozważań. Branża przygotowuje się do prawdziwej rewolucji. Za mniej niż dekadę autonomiczne pojazdy mogą być już powszechne. 

Więcej o:
Komentarze (6)
Uber i Volvo tworzą autonomiczny samochód. Wkrótce sam przyjedzie po pasażera
Zaloguj się
  • sl1234

    Oceniono 3 razy 3

    Autonomiczyjny pojazd w miescie po Warszawie z pieszymi i rowerami ???? Mzonka lub elimiancja pieszych ! Ja mam Tesla X - system autonomiczny wlacza sie gdy przekraczam 30 km/godz ORAZ dwie linie namalowane na drodze - po lewej i prawej sa rozponawalne dla czujnikow pojazdu. Miejska taxi - najpierw trzeba troche pomalowac drogi.... SL

  • Awa Fv

    Oceniono 1 raz 1

    Mam nadzieję, że przeciętny Polak jadący 10-15 letnim, składanym z czterech, vieśwagenem nie natknie się na awarię czujników w takim Volvo. Nawet winnego kierowcy nie będzie po kolizji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX