Minister Błaszczak ostrzega handlujących kartami SIM. Grozi im "odpowiedzialność prawna"

Robert Kędzierski
Szef MSWiA ostrzega handlujących używanymi kartami SIM. Zdaniem Mariusza Błaszczaka osobom tym grożą poważne konsekwencje prawne.

Ustawa antyterrorystyczna, która weszła w życie pod koniec lipca, zmieniła sposób korzystania z kart SIM. Przed pierwszym użyciem należy je zarejestrować u operatora, podając dane z dowodu osobistego, inaczej karta pozostaje nieaktywna. 

Ci, którzy rejestracji chcą uniknąć znaleźli na to sposób - kupują karty już wcześniej zarejestrowane. Lokalne ogłoszenia oraz portale aukcyjne są pełne takich ofert. To intratne zajęcie, przynoszące nawet 500 złotych zysku w kilka dni. 

Na nowe zjawisko zareagował minister Mariusz Błaszczak, który ostrzega handlujących kartami SIM przed poważnymi konsekwencjami.

Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach. Przestrzegam tych wszystkich, którzy sprzedają te karty

– stwierdził Mariusz Błaszczak.

Według ministra, użycie karty SIM do popełnienia przestępstwa, mogłoby wystarczyć, aby pociągnąć do odpowiedzialności prawnej osobę figurującą jako jej zarejestrowany użytkownik. Miałoby to dotyczyć zarówno spraw cywilnych jak i karnych. 

Rejestracja kart SIM w EuropieRejestracja kart SIM w Europie Rysunek Robert Kędzierski/ Dane GSMA/TVN24bis/

Czytaj też: Podsłuchują, chociaż nie jesteś terrorystą? Broń się!

Jak legalnie przekazać lub sprzedać kartę SIM?

Osoby, które chciałyby mieć pewność, że po sprzedaży karty ich nazwisko nie będzie figurować w bazie danych operatora, powinny dokonać tzw. cesji. W większości przypadków wymaga ona wizyty w salonie operatora obecnego i nowego właściciela karty. Niezbędne jest również okazanie dokumentów tożsamości.

Po co robić cesję? Bez niej nowy właściciel karty może mieć np. problemy z uzyskaniem ewentualnych roszczeń od operatora. Skorzysta na tym również jej poprzedni właściciel, który uniknie ewentualnych konsekwencji prawnych, gdyby w przyszłości karta SIM została wykorzystana do popełnienia przestępstwa.

Komentarze (173)
Minister Błaszczak ostrzega handlujących kartami SIM. Grozi im "odpowiedzialność prawna"
Zaloguj się
 • quosoo

  Oceniono 69 razy 69

  Wszytskie te słupy i menele na których dane zarejestrowano karty sprzedawane w necie zadrżały ze strachu po apelu ministra.

 • Bret Hull

  Oceniono 53 razy 53

  Aleś pan bredzisz Plaszczak!
  Nikt nie poniesie tej odpowiedzialności, bo trzeba by udowodnić najpierw winę, że ktos sprzedał karte sim by umożliwić popełnienie konkretnego przestępstwa. Konia z rzędem komu sie taka winę udowodnić

 • teneas

  Oceniono 30 razy 30

  A jak ktoś kupi kartę w kraju, w którym nie ma rejestracji danych osobowych i będzie używał jej w Polsce w roamingu, to jaka odpowiedzialność go czeka? Wszelakie nakazy i zakazy już się wielokrotnie w tym społeczeństwie nie sprawdziły. O ile przykładowo taki Niemiec wykona polecenie w myśl zasady "Ordnung muss sein", to Polak zakaz traktuje jako wyzwanie by go spróbować obejść. Sprzedawanie zarejestrowanych kart SIM to dopiero początek. I jeszcze pytanie, czy te zarejestrowane karty SIM zostały zarejestrowane na osoby, które je sprzedają? Skoro kredyty są brane na podstawie skradzionych dowodów osobistych, o czym ostrzega ostatnio serial "Na Wspólnej", to jaki problem taki dowód wykorzystać do zarejestrowania tysiąca kart SIM? A co z odpowiedzialnością ludzi, którym został skradziony telefon razem z kartą i nie zdążą tego faktu zgłosić? Czyli reasumując, ci co mają ich do ukrycia już dawno ustawę obeszli. I mało tego, nic im za to nie można zrobić.

 • vald

  Oceniono 6 razy 6

  "Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach. Przestrzegam tych wszystkich, którzy sprzedają te karty"
  Eeee tam. Przecież mamy prawo i sprawiedliwość - nic złego niewinnemu się nie stanie przecież. Tacy obrońcy prawa jak Ziobro, Błaszczak Macierewicz z pewnością poręczą za niewinną osobę i spowodują że natychmiast zdjęte z niej zostanie odium przestępstwa.
  A poważnie. Panie Błaszczyk, to samo czeka - w myśl tej ustawy - osoby którym komórkę ktoś skradnie i wykorzysta do niecnych celów. a co z tymi którzy przyjadą do nas z krajów gdzie nie ma rejestracji kart SIM , i skorzystają z roamingu. nie są zarejestrowani - mogą popełnić przestępstwo ?Mogą A co z tymi którzy przyjechali do nas z e skradzionymi telefonami za granicą i tutaj będą chcieli popełnić przestępstwo?
  Cała ta rejestracja to o kant.... rozbić. Tylko uczciwych ludzi nękacie, rejestrujecie - na wszelki wypadek pewnie.
  Policyjne Państwo , gorzej niż za poprawnie polityczną PO .PIS robi tak samo. Zawładnąć państwem jak za komuny. obywateli rejestrować , mieć na celowniku - bo może coś mają na sumieniu, albo mieć mogą.

 • cah50

  Oceniono 5 razy 5

  płaszczak i ty jesteś durniu ministrem?

 • maddrake

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystkich do ciupy i niech w ramach resocjalizacji robią figurki Lecha, które każdy Polak będzie zobowiązany nabyć i ustawić na domowym ołtarzyku obok innych dewocjonaliów. Niestety "poległy" Prezydent nie zebrał swoich złotych myśli w formie pisemnej, którą można by zamknąć w formie zgrabnej książeczki jaką niegdyś inny boski polityk Mao serwował wszystkim swoim obywatelom, ale figurka to zawsze coś. A może brat spisze zgrabny tomik dla każdego Polaka??
  Tymczasem Warszawa już niedługo cieszyć się będzie ze statuy mam nadzieje równie godnej co pomnik innego wielkiego wodza Kim Ir Sena, która również zajmuje poczesne miejsce w stolicy Korei Płn P'yŏngyang

 • elemir

  Oceniono 6 razy 4

  „Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach.”

  A ci, którzy sprzedają samochody też będą ukarani jeśli ktoś użyje takiego pojazdu do popełnienia przestępstwa?
  Jakieś podstawy prawne takiego rozumowania?

 • patatajson

  Oceniono 4 razy 4

  Odsprzedałeś samochód, którym nowy właściciel zabił po pijanemu dziecko na pasach. Jesteś winny przestępstwa! Brawo! Tak trzymać, panie Płaszczak (czy jakoś tak).

 • kawabis

  Oceniono 4 razy 4

  Panie ministrze niech się pan nie kompromituje, jaka odpowiedzialność prawna, za co? Jedyne co może czekać to liczne przesłuchania, krótkie i treściwe sprzedałem nie wiem komu, lub zgubiłem nie wiem gdzie. Jak zapłaci podatki od transakcji jest nie do ruszenia. Podobno ministrowie to profesjonaliści a nie powiatowi agitatorzy, a tu taka ignorancja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX