Narzekasz na wysoką cenę iPhone'a 7 w Polsce? Masz powody. Spójrz na tę mapę

Robert Kędzierski
iPhone 7 w zasadzie w każdym kraju ma inną cenę. Polacy muszą za niego zapłacić o kilkadziesiąt procent więcej niż Amerykanie. Telefon jest tańszy również w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Cena iPhone'a 7, najnowszego smartfona zaprezentowanego w zeszłym tygodniu przez Apple, jest ustalana indywidualnie dla każdego z rynków. Urządzenia są oczywiście najtańsze za oceanem, co ma proste uzasadnienie: w Europie obowiązuje podatek VAT, a także cło - to one w największym stopniu wpływają na różnicę w cenach.

Czytaj też: Konkurent Apple w tarapatach. Przez swój flagowy produkt. 

Czy polscy konsumenci powinni być zadowoleni z ceny iPhone'a w naszym kraju? Raczej nie. Co prawda, nad Wisłą najnowszy telefon Apple jest tańszy niż w Norwegii, Szwecji, Czechach czy we Włoszech. Ale z drugiej  znacznie strony bogatsi od nas Niemcy czy Brytyjczycy za iPhone'a 7 zapłacą mniej. I to właśnie na Wyspach urządzenie jest najtańsze w Europie, różnica wynosi ok. 280 zł na niekorzyść Polski.

Gdzie kupić iPhone'a 7?Gdzie kupić iPhone'a 7? Fot. Cristina Criddle/ cristinacriddle.carto.com/ Robert Kędzierski

(kliknij, aby powiększyć mapę), (wersja interaktywna)

Powyższa mapa pokazuje cenę brutto iPhone'a 7 oraz iPhone'a 7 Plus w wersji z 32 GB pamięci wewnętrznej w poszczególnych krajach Europy, USA oraz w Chinach.

Brytyjczycy, jak zauważa Telegraph, płacą za telefony Apple niewiele, szczególnie jeśli odniesiemy cenę do ich średnich zarobków zarobków i weźmiemy pod uwagę fakt, iż jest ona... niższa nawet niż w Chinach, gdzie Apple musi przecież rywalizować z coraz popularniejszym krajowymi producentami.

Jeśli więc chcecie kupić iPhone'a za gotówkę, to najwięcej zaoszczędzicie kupując telefon podczas wizyty w Londynie. Wycieczka do naszych zachodnich sąsiadów nie ma natomiast sensu, bo różnica w cenie wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych. 

Oto ceny iPhone'a 7 i iPhone'a 7 Plus:

iPhone 7 32 GB - 3 349 zł

iPhone 7 128 GB - 3 869 zł

iPhone 7 256 GB - 4 399 zł

iPhone 7 Plus 32 GB - 3 949 zł

iPhone 7 Plus 128 GB - 4 479 zł

iPhone 7 Plus 256 GB - 4 999 zł

Nowe iPhone'y będzie można zamawiać od 23 września.

Więcej o: