Znasz ten polski serwis wymiany plików. Według Google to jeden z największych "piratów" na świecie

Robert Kędzierski
Google opublikował raport dotyczący liczby linków usuniętych z wyników wyszukiwania na wniosek właścicieli praw autorskich. Znany polski serwis Chomikuj.pl znalazł się w czołówce tego niechlubnego rankingu.

Google stale współpracuje z osobami i instytucjami zajmującymi się ochroną praw autorskich. Na ich wniosek, usuwa z wyników wyszukiwania adresy prowadzące do nielegalnych kopii filmów, gier i innych treści.

Od startu projektu internetowy gigant zablokował 888 tysięcy stron uznanych za pirackie. Usunął też 1,75 miliarda adresów URL. Żądania właścicieli praw autorskich okazały się więc słuszne w 91 procentach, bo wnioski dotyczyły 1,92 mld adresów.

Google usunęło już 1,75 miliarda linkówGoogle usunęło już 1,75 miliarda linków Fot. Google

 Polski serwis wśród niechlubnych liderów

Źródłem linków uznawanych przez Google'a za naruszające prawa autorskie jest głównie serwis 4shared.com. Z sieci usunięto 47 mln adresów prowadzących do tej strony. Na drugim miejscu znajduje się Rapigator z 25 milionami usuniętych linków. Tuż za "podium" niechlubnego rankingu znalazł się polski serwis Chomikuj - usunięto ok. 15 mln linków prowadzących do przechowywanych treści. Serwis ten trudno jednak uznać za piracki - usunięte linki to mniej niż pięć procent jego zawartości. 

Najczęściej o usunięcie treści z Chomikuj wnioskowali Lionsgate, Summit i Kino Świat. 

Wyniki wyszukiwania prowadzące do serwisu Chomikuj wśród najczęściej usuwanychWyniki wyszukiwania prowadzące do serwisu Chomikuj wśród najczęściej usuwanych Fot. Google

Google usunął również część linków prowadzących do stron fileshark.pl, mp3s.pl, pobieramy24.pl. Tu skala jest jednak zdecydowanie mniejsza. Podobnie jak skala działania tychże polskich serwisów.

Serwisy przechowujące pliki, zazwyczaj umieszczają w swoich regulaminach zakaz umieszczania treści naruszających prawa autorskie. Te zakazy są jednak często łamane przez samych użytkowników.

Więcej o: