Policja będzie mogła zdalnie zatrzymać twój samochód? Ten pomysł na pewno ci się nie spodoba

Robert Kędzierski
Samochody powinny mieć system umożliwiający ich zdalne zatrzymanie - twierdzi szef londyńskiej policji.

Rozwój technologii sprawia, że nasze samochody są coraz bardziej inteligentne, a nawet autonomiczne. Upowszechnienie nowoczesnej technologii może się jednak obrócić przeciwko użytkownikom.

Czytaj też: Korzystając z bezprzewodowej klawiatury lub myszki wywołujesz uśmiech na twarzy hakera. 

Szef londyńskiej policji wysunął postulat, by wszystkie samochody zostały wyposażone w system umożliwiający ich zdalne zatrzymanie.

Wyobrażam to sobie tak, że policja dysponowałaby urządzeniem pozwalającym spowolnić pojazd z przodu ingerując w jego system elektroniczny. Brzmi to na nieco naciągane, ale przecież tego typu technologie są rozwijane, współczesne samochody mają elektroniczne mózgi. Byłoby więc wspaniale, gdyby umożliwiały policji spowolnienie pojazdu. 

- stwierdził.

"Nie rozumie jak działa technologia"

Portal Neowin miesza ten pomysł z błotem. Według redakcji szef londyńskiej policji nie rozumie w jaki sposób działa technologia. Po pierwsze taki system godzi w wolność osobistą, po drugie w przypadku złamania zabezpieczeń pojazd zatrzymać będzie mógł każdy. Tego typu włamania są już możliwe , czego dowiodły liczne badania i próby. 

Niestety w przypadku bezpieczeństwa nie ma drogi na skróty. Możliwość zdalnego zatrzymywania pojazdów nie wydaje się bezpiecznym pomysłem. 

 

Więcej o: