Pokaz slajdów zamiast filmu. Nowa aplikacja oszczędzi transmisję danych

Google zaprezentował nową aplikację, dzięki której użytkownicy oszczędzą swój pakiet danych. Internauci zobaczą pokaz slajdów zamiast filmu, aby zdecydować czy dane wideo jest warte uwagi.

YouTube Go, bo tak nazywa się nowa aplikacja pozwala na obejrzenie pokazu kadrów z dowolnego filmu umieszczonego na YouTube. To pozwoli zdecydować czy dany film wart jest uwagi jeszcze przed jego odtworzeniem.

Dzięki temu można odtwarzać jedynie interesujące klipy wideo, co pozwala znacznie zaoszczędzić pakiet danych przy transmisji z sieci komórkowej. W ten sposób Google stara się uprościć dostęp do YouTube internautom w Indiach.

YouTube GoYouTube Go screeny ze strony internetowej

Pokaz slajdów będzie można zobaczyć online lub pobrać na telefon, aby obejrzeć go offline. Na grafice widocznej powyżej widać, że pobierając pokaz slajdów zdecydować można pomiędzy słabą jakością (ale małym rozmiarem pliku), a standardową jakością, gdzie plik waży znacznie więcej. Dodatkowo pobrane na telefon pokazy zdjęć internauci będą mogli przesyłać sobie za pomocą Bluetooth, aby zaoszczędzić na ponownym wykorzystywaniu transmisji danych.

Z perspektywy polskiego internauty YouTube Go może wydawać się dziwnym pomysłem. Przecież większość z nas do wykorzystania na smartfonie ma nawet kilkanaście gigabajtów danych miesięcznie. Aplikacja stworzona została jednak z myślą o rynkach rozwijających się, gdzie swobodny i szybki dostęp do mobilnego internetu wcale nie jest tak oczywisty jak w Europie czy USA.

Aplikacja nie jest jeszcze dostępna, a gigant z Mountain View nie podał jeszcze dokładnej daty premiery w Google Play. YouTube Go będzie dostępny w Indiach, a internauci z tego kraju po rejestracji na stronie dedykowanej aplikacji dostaną powiadomienie, gdy nowa usługa będzie dostępna do pobrania.

Więcej o: