Elon Musk: minimalna płaca dla każdego. Niech zarobią na nią roboty

Robert Kędzierski
Elon Musk przestawił koncepcję, która może zmienić nasze podejście do rozwoju technologii i sztucznej inteligencji. Miliarder twierdzi, że skoro automatyzacja odbierze ludziom pracę, to rządy powinny wypłacać każdemu pensję "wypracowaną" przez roboty.

Jedną z największych obaw postępującej automatyzacji i robotyzacji jest ryzyko wzrostu bezrobocia.  Światowe Forum Ekonomiczne, jak pisaliśmy w styczniu, przeprowadziło badania na ten temat. Postęp technologiczny może doprowadzić do zwolnienia nawet 5 milionów ludzi.

Czytaj też: Musk pokazał samochód, który potrafi jeździć bez udziału człowieka. Przełom jest bliski. 

Niech roboty zarabiają na ludzi

Elon Musk, właściciel firmy Tesla, innowator i zwolennik sztucznej inteligencji, stwierdził, że problem można rozwiązać.

Sądzę, że ze względu na automatyzację jest szansa na wprowadzenia czegoś w rodzaju uniwersalnej podstawowe pensji czy czegoś w tym rodzaju. Nie bardzo widzę inne rozwiązanie.  

- stwierdził w rozmowie z CNBC cytowany przez The Indepdentent

Dodał też, że dzięki automatyzacji ludzie będą mogli zająć się bardziej skomplikowanymi zagadnieniami. 

W symbiozie ze sztuczną inteligencją

Ludzkość będzie musiała znaleźć sposób na przestawienie się na nowe tory. Pomysł Muska jest zbieżny z ideami promowanymi przez niektóre ośrodki analityczne. W Finlandii rząd planuje wprowadzić uniwersalny, minimalny dochód w wysokości 800 euro. Miałby on być wypłacany każdemu, ale w zamian zniknąć miałby system ulg i zapomóg. 

Już w roku 2017 Finowie zaczną testować swój pomysł. Na początku każdy otrzyma 550 euro, a system zapomóg będzie funkcjonował. Całkiem szybko możemy zatem przekonać się, czy pomysł Muska, by to roboty dosłownie utrzymywały ludzi jest realny do wprowadzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że właściciel Tesli myśli już o nieco bardziej odległych czasach, w których sztuczna superinteligencja przejmie wiele zawodów wykonywanych dziś przez ludzi takich jak analityk finansowy, recepcjonistka, konsultant etc. 

Więcej o:
Komentarze (152)
Elon Musk: minimalna płaca dla każdego. Niech zarobią na nią roboty
Zaloguj się
 • jot-23

  Oceniono 50 razy 24

  niestety, na "kazdego robota" stwozonego przez Muzga i jego kabale, natychmiastowo rodzi sie 5000 muzynkow, gotowych wsiasc na pontonik po "robocizne"

 • smiki48

  Oceniono 42 razy 18

  kiedyś to przerabiano. W starożytnym Rzymie jego obywatele mieli zagwarantowane pewne minimum socjalne stąd hasło "chleba i igrzysk". Jak się to skończyło, to chyba każdy wie. Wygrały ludy, które takich przywilejów nie posiadały, ale za to miały wolę walki i działania.

 • goborrr

  Oceniono 39 razy 17

  Wypłacanie pieniędzy za darmo spowoduje na początku galopującą inflację, a potem dojdziemy do wniosku, że pieniądze w ogóle przestały być potrzebne...

 • jakis_gosc01

  Oceniono 18 razy 16

  W Europie niepotrzebne są żadne roboty, żeby dostawać płacę minimalną za nic. W Europie aby ją dostać wystarczy być śniadym i podawać się za uchodźcę.

 • nosorozecwlochaty

  Oceniono 23 razy 15

  Problem w tym że wielu ludzi zwyczajnie za nie ma intelektualnego potencjału by wykonywać te bardziej skomplikowane prace. W momencie gdy przestaną być potrzebni robotnicy w fabrykach, sprzedawcy w sklepach czy kierowcy bo zastąpią ich roboty to ci ludzie nie staną się nagle programistami, biologami molekularnymi czy wybitnymi pisarzami.

  Wizja świata przyszłości w którym każdy dostaje z automatu jakieś minimum do przeżycia jest realna ale jest to smutna wizja. Wyobraźmy sobie połowę społeczeństwa albo więcej która nie robi w życiu nic, jest tak naprawdę niepotrzebna i tak się czuje, żre najtańsze jedzenie z zasiłku, w kółko ogląda bzdety w telewizji (bądź jej odpowiedniku z przyszłości) i z zazdrością patrzy na tych co mają jakieś zajęcie i cel w życiu.

 • malena-76

  Oceniono 28 razy 10

  Elon Mask to oszust i celebryta. Wynalazł jedna bardzo pożyteczna usługę, którą z powodzeniem sprzedał na wolnym rynku co świadczy o tym, że facet nie jest w ciemię bity- pay pall. Potem jednak związał się z ludźmi z kręgu Obamy, kaplanami religii efektu cieplarnianego i doszli do wniosku, że naiwnemu ludowi można opowiadać bajki o ekologicznej arkadii, elektrycznych samochodach, płytkach dachowych i elewacjach produkujących prąd elektryczny a przy okazji wyprowadzać pieniądze z budżetu państwa. Amerykanie sie z niego śmieją i go nienawidzą bo to z ich podatków pan Musk bawi się w Edisona i Teslę ale naiwni ludzie na świecie wierzą w te bajki.

 • piotrns

  Oceniono 28 razy 10

  Tak ogólnie, to się nazywa komunizm. I nie przejdzie, bo ludzie się do tego nie nadają. Poza tym jest zakazany. A co będzie, jeśli bezrobocie sięgnie 40%? No cóż, będzie źle...

 • tece92a

  Oceniono 20 razy 8

  Taż to czysty komunizm - każdemu według porzeb.Wałęsa kandydując do prezydentury obiecywał,że jeśli go wybierzemy - pensje podniesie,ceny w sklepach opuści.

 • smileykkk

  Oceniono 8 razy 4

  pomysl sie nie uda. nie mozna placic ludziom za to ze nic nie robia. to glupota. natomiast mozliwosc opodatkowania pracy robotow na rzecz panstwa jak pracownikow jest juz lepsza. zapewnia panstwu kase i demotywuje firmy do zbyt duzych zwolnien pracownikow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX