Spotify, najpopularniejsza muzyczna chmura, naprawiała właśnie bardzo poważny błąd w swojej aplikacji dla Windowsa. I to dopiero pięć miesięcy po zgłoszeniu.
Czytaj też: Głośnik w cenie domu? Dla nich to normalność.
Jak donosi użytkownik serwisu Reddit, aplikacja na części komputerów zapisywała olbrzymie ilości danych. Według serwisu BGR może chodzić nawet o 700 GB zapisanych w ciągu nieco ponad 24 godzin.
Problemem okazało się zarządzanie plikiem mercury.db. Z nieznanych względów aplikacja Spotify w sposób ciągły tworzyła jego duplikaty.
Problem występuje co najmniej od czerwca, a zatem niektóre dyski mogły w tym czasie zostać "zalane" terabajtami danych. Narażeni byli więc przede wszystkim użytkownicy dysków SSD. Ich żywotność określa właśnie to, ile razy dane były na nich zapisane.
Dla większości dysków SSD dostępnych na rynku błąd Spotify nie powinien być zabójczy. Napędy tego typu znoszą zapis kilkudziesięciu gigabajtów dziennie przez kilka lat. Bez wątpienia jednak niektóre słabsze dyski mogły przez błąd Spotify solidnie "dostać w kość", a ich żywność mogła ulec znacznemu skróceniu.
Opinię w tej sprawie wyraził w rozmowie z nami Wiesław Wilk, Prezes Wilk Elektronik, właściciela marki Goodram.
Wytrzymałość dysku SSD determinowana jest przez dwa podstawowe czynniki do jakich należy przede wszystkim budowa nośnika tj. zastosowana technologia pamięci flash (SLC, MLC ub TLC) oraz kontroler jak również pojemność dysku. Przykładowo, w przypadku dysku budżetowego o pojemności 120GB, codzienny zapis 100GB danych będzie skutkował żywotnością ograniczoną do półtora roku; analogicznie – dysk o pojemności 240GB będzie „ żył” dwa razy dłużej. Inaczej będzie w przypadku dysków dedykowanych dla graczy oraz profesjonalistów i bazujących na technologii MLC. Np. dysk GOODRAM Iridium PRO o pojemności 240GB będzie pracował aż 13 lat.
Szkody, jakie mógł wyrządzić program Spotify są prawdopodobne z jeszcze jednego powodu. Trwałość dysku SSD jest określana parametrem TBW (Total Bytes Written). W warunkach gwarancji może więc znaleźć się zapis określający wprost, że przekroczenie parametru oznacza utratę praw do wymiany produktu.
Należy zaznaczyć, że wytrzymałość dysku wyrażona parametrem TBW jest wartością umowną i nie zawsze odzwierciedla stan faktyczny. Pomimo to, w odróżnieniu od naszej firmy, niektórzy producenci nie uznają gwarancji po przekroczeniu podanej wartości TBW. Zalecamy zatem konsumentom by zwracali uwagę na warunki gwarancji przy zakupie dysku.
- wyjaśnił pan Wilk.
Użytkownicy systemu Windows, korzystający ze Spotify, powinni jak najszybciej pobrać aktualizację do wersji 1.0.42. Bez niej wciąż będzie dochodzić do niepotrzebnego zużycia dysku mogącego doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.