9 na 10 szpitali wciąż korzysta z Windows XP. Mamy dowód, że to groźne dla pacjentów

Robert Kędzierski
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowodzą tego, że Windows XP wciąż jest wykorzystywany w placówkach. Zarządzający tłumaczą się kłopotami z oprogramowaniem, ale czy wiedzą czym grozi korzystanie z przestarzałego systemu?

Jak informuje Zdnet 90 procent ankietowanych szpitali w Wielkiej Brytanii wciąż korzysta z Windows XP. Zarządzający placówkami uspokajają,że przestarzały system pracuje na niewielkiej ilości maszyn - na przykład 50 spośród 5000 posiadanych. Tłumaczą, że przesiadka na nowszy system jest bardzo utrudniona z powodu oprogramowania. Działa tylko na "starym Windows", a zatem modernizacja sprzętu jest utrudniona.

Czytaj też: Przestępcy nie mają sumienia. Zaatakowali sieć szpitali. 

Niestety mamy wiele dowodów na to, że tego typu oszczędności mogą być groźne. Komputery z Windows XP są bowiem swego rodzaju bramą dla cyberprzestępców. Ich obecność w sieci sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów, w tym tych najbardziej groźnych. A ransmoware, oprogramowanie szyfrujące dane, już w szpitale uderzało. Royal Melbourne Hospital w Australii musiał w zeszłym roku przejść na "ręczne zarządzanie" po tym jak wirus zaatakował system komputerowy oparty właśnie na Windows XP. Przestarzałe maszyny zastąpiły jeszcze bardziej przestarzałe kartki papieru. 

embed

Eksperci przewidują, że nadchodzący rok będzie okresem jeszcze bardziej intensywnych ataków zmuszających użytkowników do płacenia okupu. Ransomware stał się ulubioną "zabawką" cyberprzestępców. Właściciele szpitali i zarządzający innymi elementami infrastruktury muszą wziąć na poważnie możliwość ataku. Firma zarządzająca systemem komunikacji miejskiej w San Francisco przekonała się kilka tygodni temu, że paraliż i związane z nim gigantyczne koszty są czymś jak najbardziej realnym.