Nokia 6 już oficjalnie. Pierwszy smartfon z Androidem zadebiutuje... w Chinach

Robert Kędzierski
Nokia oficjalnie powróciła na rynek smartfonów. Spółka HMD Global potwierdziła, że pierwszym modelem z Androidem będzie Nokia 6. Miejsce debiutu zaskakuje, a parametry lekko rozczarowują.
 

Po kilkunastu miesiącach przecieków i zapowiedzi Nokia oficjalnie powróciła na rynek smartfonów. Jak informuje agencja Reutera  HMD Global, która odpowiada za urządzenia sygnowane marką fińskiego giganta, wprowadza na rynek model o nazwie Nokia 6. Jest to pierwszy smartfon z Androidem fińskiego giganta (nie licząc oczywiście modeli wyprodukowanych pod marką Nokia przez Microsoft). A także pierwszy smartfon od czasu przejęcia przez Microsoft marki Lumia wraz z działem rozwijającym urządzenia. Transakcja miała miejsce w roku 2013

Czytaj też: 9 najbardziej kultowych telefonów w historii. Są modele Nokii. 

Nowy model skierowany jest na rynek chiński, co może być zaskoczeniem. Przedstawiciele HMD potwierdzili, że Państwo Środka jest rynkiem strategicznym, ale nie jedynym. Możemy mieć zatem nadzieję, że wkrótce smartfony Nokii z Androidem zawitają również do Europy. 

Nokia 6 nie jest pierwszym telefonem produkowanym przed HMD. Pod koniec zeszłego roku firma zaprezentowała Nokię 150. Nie jest jednak smartfonem, a "klasyczną cegłą". Mówiąc precyzyjniej feature phonem.

Czy tak wygląda debiutant?

To najprawdopodobniej nowa Nokia z AndroidemTo najprawdopodobniej nowa Nokia z Androidem Fot. za cnbeta.com/

 

Do sieci wyciekły nieoficjalne dane i zdjęcia modelu określanego jako D1. Nie możemy mieć pewności, czy to właśnie model opisywany w oficjalnym komunikacie Finów jako Nokia 6.

Smartfon kosztujący równowartość 246 dolarów ma ekran o przekątnej 5,5 cala (Full HD), 64-bitowy, ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Xiaolong, 4GB pamięci RAM, 64GB miejsca na dane, aparat o rozdzielczości 16/8 megapikseli, skaner linii papilarnych. Sterowany jest systemem Android Nugat (7.0).

Powrót na rynek smartfonów nie jest zbyt spektakularny - smartfon Nokii wydaje się solidnym "średniakiem". To lekkie rozczarowanie. Wcześniejsze przecieki pozwalają sądzić, że Finowie wprowadzą na rynek również inne modele. Czekamy na nie z niecierpliwością. 

Więcej o: