AMD wraca do gry ale nie pozostawia złudzeń: procesory Ryzen bez wsparcia dla Windows 7

Robert Kędzierski
Już wkrótce rynek komputerów PC może złapać drugi oddech. AMD, który przez lata nie potrafił skutecznie konkurować z Intelem, zaprezentował nową rodzinę procesorów. Pojawienie się AMD Ryzen to dobra wiadomość, chociaż jest i zła.

AMD Ryzen to nowa rodzina procesorów AMD, która powinna trafić na rynek na początku marca. Według ekspertów nowa seria jest pierwszą od lat, która może skutecznie konkurować z Intelem. Przez kilka ostatnich lat AMD ponosił na tym polu porażki. Hegemonia Intela wcale nie jest korzystna dla konsumenta - procesory zaprezentowane w ciągu ostatnich dwóch lat nie zapewniają spektakularnego zwiększenia mocy. 

Czytaj też: AMD odwraca się od Windows 7, bo ma ważny powód. Oto on. 

Przebudzenie AMD

Procesory z serii Ryzen mają być przełomowe, bo wykorzystują technologię AMD SenseMI. Ma zapewnić 40 procentowy wzrost liczby przetwarzanych instrukcji. Nowe procesory mają w bardzo skuteczny sposób sterować napięciem. Dostosują się do rodzaju wykonywanych zadań. Drugim istotnym elementem innowacji jest wykorzystanie sztucznej inteligencji, która zapamiętuje sposób pracy poszczególnych aplikacji. Procesor nauczy się jak ma sterować napięciem przy oglądaniu filmu, przeglądaniu internetu czy graniu. 

Bez wsparcia dla Windows 7

Pojawienie się nowej rodziny procesorów to dobra wiadomość. Branża PC złapie drugi oddech, a komputery stacjonarne i laptopy mogą stać się bardziej wydajne i ekonomiczne. Niestety z premierą Ryzen wiąże się zła wiadomość. AMD poinformował, że jego procesory nie uzyskają oficjalnego wsparcia dla Windows 7. Użytkownicy, którzy chcą uniknąć problemów ze sterownikami i wydajnością będą musieli wybrać Windows 10. 

Dla konsumenta lepiej byłoby oczywiście, gdyby mógł bezproblemowo korzystać z tego systemu, który lubi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na początku roku 2020 Microsoft przestanie całkowicie wspierać Windows 7. Decyzja AMD wydaje się więc rozsądna - Windows 7 odchodzi w zapomnienie, Windows 10 stanie się standardem branży PC. 

Procesory AMD Ryzen powinny trafić na rynek w ciągu kilku tygodni. Oficjalne ceny nie są jeszcze znane.

Więcej o: