Boom na podwójne aparaty w smartfonach. Sprzedaż wzrośnie o kilkaset procent

Smartfony z podwójnymi aparatami powoli przestają być czymś wyjątkowym, a najbliższe 12 miesięcy według szacunków analityków z firmy Counterpoint może przynieść gwałtowny wzrost ich sprzedaży.

Prognozy Counterpoint zakładają, że w 2017 roku sprzeda się aż 300 mln smartfonów wyposażonych w podwójne aparaty. To będzie oznaczać kosmiczny wręcz wzrost o 400 proc. w odniesieniu do poprzedniego roku.

W takiej sytuacji największe powody do zadowolenia mogą mieć producenci podwójnych modułów fotograficznych, dostarczający swoje rozwiązania dla różnych marek smartfonów. LG Innotek zaopatrujący w podwójne aparaty między innymi Apple, dzięki kontraktowi z gigantem z Cupertino ogłosiło rekordowy zysk operacyjny za ostatni kwartał w wysokości 103 mln dolarów. Dalszy wzrost będzie możliwy za sprawą dostaw dla LG (do zapowiadanego flagowca G6).

Z takiego obrotu spraw cieszy się również inny koreański producent: Samsung Electro-mechanics zaopatrujący Xiaomi, LeEco, a także prowadzący rozmowy z Huawei, Oppo i Vivo.

Kto był pierwszy?

Jeszcze do niedawna na palcach jednej ręki można było policzyć smartfony wyposażone w podwójny aparat. Pierwszy urządzeniem tego typu na rynku był wprowadzony w 2011 roku LG Optimus 3D. Na podobny eksperyment zdecydowało się dwa miesiące później HTC w modelu Evo 3D. Podwójny aparat (tym razem już bez skojarzeń z 3D) zawędrował ostatecznie do tajwańskiego flagowca One (M8) w 2014 roku.

Czytaj też: Mate 9 - topowy smartfon w typowej cenie. Recenzja nowego flagowca Huawei

Ostatecznie potencjał rozwiązania dostrzegli najwięksi gracze na rynku. Apple wprowadził podwójny aparat do iPhone'a 7 Plus i w ten sposób technologia szybko wypływa na szerokie wody. Niektórzy producenci oferują również podwójne aparaty z przodu smartfonów (LG V10) i zmieniają ich zastosowanie. W LG G5 jeden z obiektywów aparatu jest szerokokątny, zaś Huawei P9 i Mate 9 stawiają na zbieranie danych o obrazie w dwóch trybach: kolorowym i monochromatycznym.