Chcesz mieć komputer z tymi procesorami? Nie dostaniesz aktualizacji dla starszych wersji Windows

Microsoftowi ewidentnie nie jest na rękę, że najnowsze wersje procesorów AMD Ryzen oraz Intel Kaby Lake, mimo braku pełnego wsparcia ze strony obu producentów działają na komputerach ze starszymi wersjami Windows. Stąd pomysł zablokowania aktualizacji systemowych użytkownikom Windows 7 i Windows 8.1.

Zmiana wdrożona właśnie w systemowych aktualizacjach Windows Update wprowadza sprawdzanie procesora zainstalowanego w komputerze. Jeśli okaże się, że należy on do platformy AMD Ryzen lub Intel Kaby Lake, użytkownicy Windows 7 oraz Windows 8.1 otrzymują komunikat o treści:

Your PC uses a processor that isn't supported on this version of Windows (Twój komputer używa procesora, który nie jest wspierany w tej wersji Windows).

Z pewnością taki ruch ze strony samego Microsoftu może mocno zdenerwować użytkowników, którzy z jakichkolwiek powodów nie zdecydowali się do tej pory na przesiadkę na Windows 10. A to już nie pierwszy raz, kiedy koncern z Redmond stara się nie do końca czystymi metodami zachęcić do aktualizacji platformy systemowej.

O ile w przypadku Windows 7 nie powinno nas to dziwić (system ma już w końcu swoje lata), o tyle wyłączenie aktualizacji bezpieczeństwa dla oficjalnie wspieranego do 2018 roku Windows 8.1 już może.

Czytaj też: Microsoft wprowadza do Windowsa nową funkcję, która cię rozdrażni. Polacy mają na to alergię

Microsoft nie jest jednak w tej sprawie osamotniony. Przedstawiciele Intela od początku zapowiadali brak pełnego wsparcia procesorów z rodziny Kaby Lake dla Windows 7 oraz Windows 8.1. AMD pozostało w tej kwestii bardziej liberalne, obiecując stosowne sterowniki do Ryzena dla obu starszych odsłon Windows.

Wygląda jednak na to, że aby wykorzystać pełen potencjał nowych procesorów Intela i AMD i nie narażać się na ewentualne problemy z działaniem komputera, będzie trzeba pomyśleć o przesiadce na Windows 10.

Więcej o: