Rosja delegalizuje anonimowość w internecie. Ludzie Putina całkowicie zablokowali już 6 mln stron?

Robert Kędzierski
Rosyjska Duma jednogłośnie przyjęła regulację, które zabraniają używania jakichkolwiek narzędzi do anonimowego przeglądania internetu. Odwiedzanie serwisów zakazanych przez władze będzie niemal niemożliwe. VPN nie pomoże.

Rosja uznała, że dotychczasowe środki mające na celu kontrolę internetu są niewystarczające. Duma, niższa izba parlamentu przyjęła nowe przepisy, które całkowicie uniemożliwiają odwiedzanie określonych stron czy serwisów. 

Rosja zakazuje bowiem używania usług anonimizujących czy usług typu VPN. Zabronione staje się też korzystanie z przeglądarki TOR. 

Rosja zamierza przekazać wszystkim firmom świadczącym usługi VPN wykaz zakazanych stron i serwisów. Jeśli właściciel aplikacji nie zablokują wskazanych pozycji sami zostaną zablokowani w Rosji. 

Cenzura w kraju rządzonym przez Władimira Putina dotyka tysiące rodzimych serwisów. Prawo pozwala bowiem odciąć dostęp do każdej strony uznanej za propagującą ekstremizm. Przepisy są na tyle niejasne, że do tej kategorii można zaliczyć dowolny blog czy stronę internetową. Obecnie Rosja blokuje ich 3000.

Na liście portali zakazanych znajduje się m.in. Reddit  - odpowiednik polskiego Wykopu. Jako przyczynę podano... propagowanie substancji halucynogennych. Nielegalny jest popularny w Azji komunikator WeChat. Władze zdelegalizowały też memy kpiące z prezydenta Putina, treści promujące homoseksualizm,  W środę na kilka godzin zablokowano nawet stronę Google. Oficjalnie na skutek niejasności dotyczących kwestii podatkowych. 

Czytaj też: Rosyjski sposób na recesję? Dział księgowości. 

The Moscow Times donosi z kolei, że łączna ilość stron, od których odcięci są Rosjanie wynosi... 6 mln. Władze odcinając dany serwis od sieci posługują się numerem IP - blokują całe serwery. 

Co ciekawe jeszcze w zeszłym roku szef Roskomnadzoru, urzędu decydującego o tym jakie strony zablokować, stwierdził, że blokowanie serwisów VPN nie ma sensu. Władze najwyraźniej uznały, że cenzurę internetu trzeba rozszerzyć do granic absurdu.

Nowe przepisy wejdą w życie gdy zaakcpetuje je izba wyższa rosyjskiego parlamentu - Rada Federacji, a nastepnie ustawę podpisze prezydent Putin. 

Jacek Kurski: "Nie ma żadnej cenzury w telewizji publicznej. Mamy do czynienia jedynie z psychozą"

Więcej o:
Komentarze (42)
Rosja delegalizuje anonimowość w internecie. Ludzie Putina całkowicie zablokowali już 6 mln stron?
Zaloguj się
 • euphoria12

  Oceniono 4 razy 4

  Kaczyński z Maciarewiczem niedługo udają się do Putina po dalsze wskazówki jak za mordy wziąć suwerena.

 • acototak

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy u nas?

 • senseiek

  Oceniono 7 razy 1

  putinowscy "parlamentarzyści" to tacy sami idioci jak pisowscy politycy... nie wiedza, ze to jest fizycznie niemożliwe, żeby to zablokować.. ? każdy może sobie wykupić domenę z serwerem za granica, i później wgrać tam swój własny unikalny kod (odwiedzający stronę która nam się podoba), zakodowujący transmisje miedzy domena i nami.. łączy się użytkownik ze swoja własna strona, a ta strona (na zewnętrznych serwerach połączy się z tym co nam się podoba).. (taki OpenSource VPN, każdy unikalny kod)

 • sowa_46

  Oceniono 3 razy 1

  Первая Россия - первый Распутин
  Вторая Россия - второй Раз Путин

 • cezarykaminski

  Oceniono 17 razy 1

  amerykańskie przepisy wprowadzone po 11 września tez pozwalaja na blokowanie każdej strony internetowej lub każdego komputera. Nie wiedziec tylko dlaczego ISIS nadal ma swoje strony internetowe, konta w bankach a nawet dostep do telewizji. Najwidoczniej nie chca im tego zablokować

 • kazio007

  Oceniono 5 razy 1

  czasy wolnego internetu jaki poznaliśmy kilka kilkanaście lat temu już odszedł w zapomnienie, coraz więcej treści jest komercjalizowanych, reglamentowanych albo cenzurowanych ale jak już ktoś raz zasmakował wolności to ciężko będzie z powrotem zaprząc do kieratu

 • darekvtb

  Oceniono 2 razy 0

  "Nielegalny jest popularny w Azji komunikator WeChat."
  Od kiedy?
  Moi znajomi w Moskwie o tym nie wiedza :-))

 • octopus_buster

  Oceniono 6 razy 0

  Ale są też i dobre strony tego działania. Dzięki temu niedługo KAŻDY będzie mógł dorównać Chuckowi Norrisowi, zapisując cały internet na dyskietce. 1,44 MB, żeby nie było! :-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX