Tajne dane wojska i pracowników służb specjalnych odkryte na niezabezpieczonym serwerze

Robert Kędzierski
Tysiące plików zawierających informacje o amerykańskich żołnierzach i tajnych agentach wyciekły w nieznanych okolicznościach. Znaleziono je na niezabezpieczonym serwerze.

9402 dokumenty opatrzone klauzulą "Ściśle Tajne" odnaleziono na jednym z serwerów Amazona. Kopia danych, do której dostęp miał każdy, została odkryta przez jednego ze specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa - wyjaśnia serwis IBTimes

Pliki zawierały szereg poufnych danych dotyczących wojskowych i pracowników tajnych służb. Wśród ujawnionych informacji znalazły się prywatne adresy, numery telefonów, adresy e-mail i historia zatrudnienia. Jakby tego było mało, niektóre rekordy zawierały numery prawa jazdy lub paszportu, a nawet poziom dostępu do tajnych danych.

Czytaj też: ABW, komornicy i straż miejska - oni mają dostęp do rejestru PESEL.

Cała sprawa jest o tyle bulwersująca, że pliki były dostępne w internecie pomiędzy lutym a sierpniem tego roku. Firma, która administrowała tymi danymi, nawet po zawiadomieniu złożonym pod koniec lipca nie zareagowała w odpowiedni sposób. 

Wśród ofiar potężnego wycieku danych znaleźli się m.in. agenci ds. bezpieczeństwa działający w Europie Wschodniej, żołnierz służący na misji w Abu Graib, pracownik obsługi bazy w Guantanomo i oficer poszukujący broni chemicznej po inwazji w Iraku. 

***

Więcej o: