Chińczycy powoli dopinają swego. Apple przestaje być drugim największym producentem smartfonów na świecie

To było do przewidzenia. Według najnowszego raportu firmy analitycznej Counterpoint, Huawei coraz częściej wchodzi na pozycję drugiego producenta smartfonów na świecie, zrzucając z tego miejsca Apple.

Zerkając na dane Counterpoint dotyczące ostatnich kilku miesięcy widać wyraźnie przetasowanie na podium w czerwcu oraz lipcu tego roku. Wtedy po raz pierwszy Huawei prześcignął Apple pod względem globalnego udziału w rynku. Oczywiście korona nadal należy do koreańskiego Samsunga i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Udziały w globalnym rynku smartfonów Samsunga, Apple i HuaweiUdziały w globalnym rynku smartfonów Samsunga, Apple i Huawei fot. Counterpoint

Raport Counterpoint podaje również dobre wyniki sprzedażowe Huawei za sierpień, zatem nie będzie wielką niespodzianką, jeśli Chińczycy w tej materii zdobędą tzw. hat-tricka. O ile w udziale rynkowym są powody do zadowolenia, sytuacja w rankingu najczęściej kupowanych smartfonów wydaje się mocno zagadkowa. W lipcowym zestawieniu Counterpoint żaden telefon Huawei nie złapał się do pierwszej dziesiątki.

TOP 10 najczęściej sprzedawanych modeli smartfonów w lipcuTOP 10 najczęściej sprzedawanych modeli smartfonów w lipcu fot. Counterpoint

Jak twierdzą analitycy, przyczyną może być tutaj szerokie portfolio smartfonów, wśród których nadal brakuje prawdziwego hitu. O ile taka strategia pozwoliła Huawei skutecznie walczyć na wielu segmentach rynku, nie buduje rozpoznawalności marki, a głównie tego Chińczycy będą teraz potrzebować. Być może stąd niedawna decyzja o wycofaniu się z produkcji budżetowych telefonów.

Czytaj też: Zaskakujące dane. W naszej części Europy Huawei sprzedaje już więcej smartfonów, niż Apple

Mimo wszystko smartfony Huawei sprzedają się coraz lepiej, czego dowodem może być ostatni raport analityków z Canalys dotyczący regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Tutaj udziały rynkowe Amerykanów i Chińczyków praktycznie się ze sobą zrównały. Sytuację na korzyść Apple może zmienić wyłącznie premiera iPhone’a 8, którą zaplanowano już na 12 września.

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o: