"Przejęcie Nokii było błędem". Satya Nadella nie był zachwycony pomysłem ówczesnego szefa Microsoftu

Kiedy cztery lata temu piastujący stanowisko prezesa Microsoftu Steve Ballmer zaproponował zarządowi koncernu przejęcie Nokii, jego następca nie był tym pomysłem zachwycony. Niedługo później musiał wziąć na siebie skutki decyzji swojego poprzednika.

W swojej najnowszej książce zatytułowanej "Hit Refresh" obecny szef Microsoftu, Satya Nadella, opisuje między innymi jak bezskutecznie próbował odwieść ówczesnego szefa koncernu od pomysłu wykupienia słynnego fińskiego producenta telefonów. Steve Ballmer zorganizował nawet oficjalne głosowanie w tej sprawie wśród członków zarządu.

W opinii Ballmera przejęcie Nokii miało pomóc Microsoftowi skuteczniej konkurować systemowi Windows Phone z Androidem od Google oraz iOS od Apple, które już kilka lat temu podzieliły między siebie większość rynku. Satya Nadella (w tamtym czasie odpowiedzialny za zarządzanie usługami w chmurze) był jednak przeciwny takiemu rozwiązaniu i zagłosował przeciwko projektowi.

 

Było już za późno, aby odzyskać to, co straciliśmy. Tak naprawdę próbowaliśmy dogonić tylne światła naszych konkurentów - pisze w "Hit Refresh" Nadella. Przejęcia Nokii odradzał Ballmerowi nawet Bill Gates. Ówczesny szef Microsoftu postawił jednak na swoim i w 2013 roku za kwotę 7,9 mld dolarów Nokia stała się częścią koncernu z Redmond.

Romans obu firm, mimo kilku ciekawych premier sprzętowych, okazał się kompletną porażką i zakończył znacznymi redukcjami zatrudnienia. W połowie ubiegłego roku prawa do marki Nokia ostatecznie sprzedano fińskiemu HMD Global za 'jedyne' 350 mln dolarów. Część produkcyjna, sprzedażowa i dystrybucyjna powędrowała do chińskiego Foxconnu, który odpowiada za nowe smartfony ze słynnym logiem.

Czytaj też: Bill Gates: "Wprowadzenie kombinacji klawiszy Ctrl, Alt, Delete było błędem". Jest lepsze rozwiązanie

Zaledwie miesiąc po finalizacji transakcji z Nokią Steve Ballmer ogłosił swoją decyzję o odejściu ze stanowiska prezesa Microsoftu. Według wielu niezależnych od siebie źródeł, to właśnie tarcia o ten temat z zarządem oraz konflikt z Gatesem doprowadziły do zmiany na najwyższym stanowisku w firmie. Miejsce Ballmera na początku 2014 roku zajął Satya Nadella.

Microsoft powinien wejść w smartfony tylko wtedy, gdy będzie mieć coś unikalnego do zaproponowania - pisze w swojej książce Nadella. To może z kolei oznaczać, że Microsoft jeszcze całkowicie nie przekreśla projektu telefonu Surface.

Jak przez lata zmieniał się smartphone od Apple?

Więcej o:
Komentarze (25)
Obecny prezes Microsoftu był przeciwny przejęciu Nokii w 2013 roku
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 6 razy 4

  M$ koncertowo rozwalił świetnie zapowiadający się system, nadal mam Lumię 920 jako drugi telefon i w dalszym ciągu jest bardzo dobry.

 • Oceniono 5 razy 3

  Co za bzdury w tym artykule. Nokii nie oddano HMD Global. Microsoft nadal posiada dział mobilny kupiony od Nokii. Tymczasem HMD dostała prawa od fińskiej Nokii do posługiwania się nazwą w nowych produktach mobilnych. Tak więc stara Nokia nadal jest Microsoftu, a nową produkują w Chinach na zlecenie HMD za zgodą Finów

 • xegar

  Oceniono 1 raz 1

  Najgorszym pomysłem było przyjęcie przez Finów Stephena Elopa (człowieka Microsoftu) na prezesa Nokii. Pod wątpliwym zarządem Elopa Nokia wzorcowo zmarnowała zaczynającą się dopiero smartfonową rewolucję. Firma, która kreowała przyszłość i wyznaczała standardy, wyleciała z biznesu całkowicie. Strat nie potrafił odrobić nawet Microsoft, który odkupił dział telefonów za bezcen i próbował w niego pchać swojego windowsa, w miejsce wypróbowanego Symbiana. W tej sytuacji porażka Microsoftu nawet trochę cieszy. Obrywają rykoszetem.

 • kar.as

  0

  Porzucenie systemu Windows Phone to tchórzostwo. Nie wyszło z Lumią? OK. To trzeba było zostawić niszę i oferować sam system. Niejeden producent chciałby mieć 1-2% rynku smartphonów. Ale hrabiowski Microsoft nie. Albo 50% rynku, albo nic. Ech... gwiazdeczki...

 • TheWierzbionek

  0

  Tu najgorsze było że nie miał wsparcia dla wielu usług - np. brak notowań GPW w moim BM, kupiłem sobie drona to oczywiście oprogramowanie tylko dla IOS i Androida itp itd. To wylądował jako nawigacja w samochodzie i awaryjny telefon.

 • jan.go

  0

  Przejęcie było błędem bo było sprzeczne z kulturą korporacyjną tego przedsiębiorstwa Dziewczynki i chłopcy nie mieli serca do produkcji czegokolwiek Nawet jak coś zaprojektowali to później zaraz się nudzili i to porzucali

 • mjs05

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko, że błędem nie było samo przejęcie Nokii, ale to co M$ z Nokią potem zrobił (i czego nie zrobił), a za to odpowiada już Satya Nadella. Zabrakło determinacji i wizji. W sumie wystarczyłoby, żeby słuchali ludzi i dotrzymywali słowa, a sukces by przyszedł, bo system był naprawdę dobry.

 • pull_up

  0

  Pomysł był dobry i okazja niezła po kompromitującej wpadce Nokii E-7 z Symbianem Belle ale trzeba było to zrobić z dużo bardziej zmasowanym projektem. Liczyłem na to ze na telefonach Microsoftu zacznie hulać po prostu Windows i wtedy Microsoft by totalnie pozamiatał rynek biznesowy. Specjalnie adaptowane programy na WM to nieporozumienie.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 0

  Stworzenie iPhone również. Powiedział jakiś pracownik z działu chmury...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX