Ruszyła przedsprzedaż iPhone'a X. Chętnych jest tylu, że na przesyłkę trzeba czekać nawet 6 tygodni

Robert Kędzierski
Apple uruchomił przedsprzedaż iPhone'a. I chociaż ma spore powody do zadowolenia, to jednak w ostatecznym rozrachunku może okazać się, że popełnił błąd.

Od dziś w 53 krajach zamawiać można iPhone'a X, który do regularnej sprzedaży trafi 3 listopada. Dla wszystkich chętnych smartfonów jednak nie wystarczyło - w Polsce na przykład czas oczekiwania na model 64GB (4 979 zł) trzeba czekać 5-6 tyg. 

Według BGR Apple "rzucił" na rynek zaledwie 2-3 miliony urządzeń. W tym roku zamierza ich sprzedać ok. 20 mln. To dużo, ale pierwotnie zakładano sprzedaż dwukrotnie większą. 

Czytaj też: Nowy iPhone pokazuje dobitnie to czym stało się Apple. 

Apple z jednej strony ma z czego się cieszyć - może pochwalić się tym, że jego najdroższy smartfon w historii wyprzedał się w ciągu kilu minut. Nie jest jednak tak różowo. iPhone 8, drugi z modeli zaprezentowanych w tym roku, sprzedaje się bowiem niezbyt dobrze. Według badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Localytics iPhone'8 sprzedają się najwolniej w porównaniu z poprzednimi modelami. iPhone 6 sprzedawał się znacznie szybciej niż iPhone 8. W pierwszych 3 miesiącach od premiery Apple sprzedało 78 mln iPhone'ów. To najlepszy wynik osiągnięty przez Apple. 

Sprzedaż iPhone'ów w pierwszych tygodniach po premierzeSprzedaż iPhone'ów w pierwszych tygodniach po premierze Fot. Localytics/Fortune

Dane potwierdzają doniesienia agencji Reutera, która informowała w zeszłym tygodniu, że sprzedaż iPhone'a 8 jest poniżej oczekiwań. Poskutkowało to trzyprocentowym spadkiem notowań Apple.

O tym, czy strategia Apple okazała się słuszna zdecyduje ostatni kwartał tego roku. Kiedy iPhone X trafi do regularnej sprzedaży okaże się, czy popyt na niego jest na tyle duży, by zrekompensować Apple słabszą sprzedaż "ósemki". Część konsumentów może jednak czuć się lekko zawiedziona - czas oczekiwania na iPhone'a X jest bowiem stanowczo za długi. W przypadku poprzednich modeli był o ok. 2 tyg. krótszy. 

Dla samego Apple taka strategia sprzedaży może okazać się kosztowna. Firmie grozi bowiem utrata pozycji wicelidera na rynku smartfonów. 

Wyniki dostaw smartfonów w drugim kwartale 2017 rokuWyniki dostaw smartfonów w drugim kwartale 2017 roku fot. Canalys

Huawei jest bowiem bardzo blisko drugiego miejsca na podium. Według najnowszych danych Canalys, po drugim kwartale 2017 roku dzieli go od Apple zaledwie 3 mln egzemplarzy. Wzrost o 20 proc. w ciągu roku zanotowany przez Huawei robi ogromne wrażenie. Podobnie jak gigantyczna dynamiką wzrostu zanotowaną przez Xiaomi oraz Oppo (odpowiednio 52 oraz 44 proc. rok do roku).

Więcej o:
Komentarze (15)
Ruszyła przedsprzedaż iPhone'a X. Chętnych jest tylu, że na przesyłkę trzeba czekać nawet 6 tygodni
Zaloguj się
 • zwyklaosoba

  Oceniono 4 razy 2

  Jak ja mogę funkcjonować we współczesnym świecie skoro nie mam smartfona i profilu na facebooku ? A teraz okazuje się, że nie mam i nie będę miał iPhona X. Jedyna zaleta z tego taka, że pobudza to do filozoficznych rozmyślań: Czy to już zmarnowane życie czy jeszcze jest dla mnie nadzieja ?

 • dud bois

  Oceniono 1 raz 1

  za 979 zł. też bym nie kupił tego chłamu

 • hasta.la.vista

  Oceniono 3 razy 1

  To jest zwykła marketingowa sztuczka - spowodowanie wrażenia że produkt jest trudno dostępny a więc jeszcze bardziej wartościowy niż wskazywałaby na to jego cena. Obawiam się, że tym razem jednak Apple przelicytowało z ceną.

 • mille666

  Oceniono 1 raz 1

  plaster na kamerę w każdej aptece :)

 • notremak

  Oceniono 1 raz 1

  Bo on wyprowadza psa na spacery i z ujemnego IQ właściciela robi dodatni (choć z trudem).

 • kurdupel0

  0

  trzeba być idiotą żeby płacić za telefon z którego ciężko zgrać zdjęcia , brak mozliwości dołożenia pamięci i panowania nad swoim sprzętem ,ale cóż żyjemy w wolnym kraju

 • Ja Su

  0

  Rozumiem, że w przedsprzedaży jest tańszy, co tłumaczy tak długi czas oczekiwania :)

 • qwerfvcxzasd

  0

  "Poskutkowało to trzyprocentowym spadkiem notowań Apple."

  No to sprawdźcie dzisiejsze notowania giełdowe. ;) + 3,5%

 • qwerfvcxzasd

  0

  Kolejny artykuł pisany na podstawie informacji z du... Poczekajcie może do czasu publikacji wyników kwartalnych? juz pod koniec stycznia wszystko będzie jasne i dowiemy się o rekordowych wynikach Apple - jak zwykle. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX