Uwaga na tę pułapkę na Facebooku. Można stracić dostęp do konta

Przestępcy po raz kolejny polują na wrażliwe dane. Prosty, ale skuteczny atak pozwoli im przejąć konto i stronę na Facebooku. Lepiej mieć się na baczności.

Użytkownicy największego portalu społecznościowego świata narażeni są na nowy atak. Stosunkowo proste oszustwo umożliwia przestępcom przejęcie waszego konta i tym samym również strony na Facebooku.

O ataku phishingowym poinformował portal Niebezpiecznik. Cyberprzestępcy liczą na nieuwagę użytkownika podsyłając mu powiadomienie. Konto z którego korzystają oszuści udaje wiadomości od administratora Facebooka, wykorzystując m.in. oficjalne logo portalu.

Nowy atak na FacebookuNowy atak na Facebooku fot. dzięki uprzejmości Niebezpiecznik.pl

Dalej nieświadomy użytkownik przekierowywany jest do posta, z którego dowiaduje się, że jego strona zostanie usunięta z serwisu. Powodem ma być rzekomo naruszenie, którego dopuścił się użytkownik, zgłoszone przez innego internautę.

Można stracić konto na FacebookuMożna stracić konto na Facebooku fot. dzięki uprzejmości Niebezpiecznik.pl

Oszuści zostawili jednak ofierze odpowiednią "furtkę", dzięki której może uniknąć skasowania strony. Konto można w prosty sposób "naprawić" klikając oczywiście w podany niżej link. W przeciwnym razie, zdaniem twórców ataku, ofiara może pożegnać się ze swoim fanpagem na Facebooku.

Podejrzliwi od razu zauważą, że coś tu jest nie tak. Tym bardziej, że strona, do której przenosi link jest oczywiście, niezabezpieczona, a wymaga podania danych logowania do serwisu. Rzecz typowa dla ataków phishingowych.

Przestępcy wykorzystują nieuwagę użytkowników prosząc o dane do logowaniaPrzestępcy wykorzystują nieuwagę użytkowników prosząc o dane do logowania fot. dzięki uprzejmości Niebezpiecznik.pl

Po "zalogowaniu", którego celem miało być wyjaśnienie sprawy, w rzeczywistości przestępcy uzyskują potrzebne im dane i mogą przejąć kontrolę nad kontem. Przy odrobinie nieuwagi nieszczęście gotowe.

Należy więc zachować ostrożność otrzymując podobne wiadomości. Warto też pamiętać, że wszelkie strony wymagające podania wrażliwych danych powinny być zabezpieczone. Ich fałszywe wersje nie są, co musi wzbudzić uwagę.

Dla pewności można też ustawić dwustopniowe logowanie do Facebooka. Dzięki temu do uzyskania dostępu do konta potrzebny będzie również kod, którego przestępcy nie znają.

---

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: