Microsoft podsumowuje rok. Miliardy z chmury, wycena mocno w górę. Ważne doniesienia o Windows 10

Robert Kędzierski
W środę odbyło się coroczne spotkanie zarządu Microsoftu z udziałowcami firmy. Liczby przedstawione przez Satyę Nadellę nie pozostawiają wątpliwości - firma radzi sobie coraz lepiej, ale nie przez Windows.

Microsoft podczas spotkania z udziałowcami, które odbyło się w środę, przedstawił najważniejsze wyliczenia obrazujące kondycję firmy. Satya Nadella miał do przekazania całkiem sporo dobrych wiadomości. 

Po pierwsze wycena Microsoftu wyraźnie wzrosła. Notowania są wyższe o 37 proc. niż rok temu, co jest wynikiem imponującym. Osiągnięto go, podobnie jak w zeszłym roku, dzięki coraz większej popularności chmury. Microsoft osiąga z tego segmentu przychody na poziomie 20 mld dol. Jak podkreśla firma próg ten osiągnięto szybciej, niż zakładano. Ogółem Microsoft zanotował 90 mld dol. przychodu, o 5 mld więcej niż rok wcześniej.  

Czytaj też: Microsoft planuje wprowadzić do Windows 10 najważniejszą zmianę od dekad. 

Ważnym elementem przychodów Microsoftu jest też usługa Office 365. Pakiet biurowy dostępny jako usługa, w abonamencie, jest najlepszym dowodem na to, że firma znalazła świetny sposób na lepsze monetyzowanie swojego oprogramowania. 

Firma ma też na koncie jedno z najdroższych przejęć w ciągu ostatnich lat - za 26 mld dol. zakupiła spółkę LinkedIn

Windows 10 coraz popularniejszy, ale...

Wiadomości dotyczące Windows 10 nie są może zachwycające, ale Microsoft ma powody do zadowolenia. Liczba użytkowników najnowszego systemu wzrosła bowiem do 600 mln. Jak wylicz Ghack w 2015 roku było to 200 mln, a w maju b.r. 500 mln. Wzrost jest więc wyraźny, chociaż nie tak szybki, jak chciałby Microsoft. Firma zakładała bowiem, że w ciągu nie więcej niż trzech lat korzystających z Windows 10 będzie miliard. Do osiągnięcia tego celu pozostał mniej więcej rok. 

Microsoft zapowiedział też modernizację swojej siedziby w Redmond. 

Amerykańska firma podąża ścieżką wytyczoną rok temu. Windows nie jest już głównym produktem, który przynosi dochód - o wiele większe znaczenie ma chmura. W przyszłości ten segment będzie odgrywał jeszcze większą rolę, bo zapotrzebowanie na usługi tego typu rośnie wraz z rozwojem sztucznej inteligencji czy rzeczywistości rozszerzonej.

Microsoftowi nie odniósł bezpośredniego sukcesu na rynku mobilnym - Windows Mobile okazał się klapą. Z chmury Microsoft korzysta jednak coraz więcej stron i usług.  Firma znalazła więc sposób by zarobić na rosnącej popularności rozwiązań mobilnych.