Producenci antywirusów nie będą zadowoleni z wyników tego testu. Ochrona wbudowana w Windows 10 coraz lepsza

Robert Kędzierski
W najnowszym teście programów antywirusowych AV-TEST Windows Defender, narzędzie wbudowane w Windows 10, uzyskał maksymalną ilość punktów w kategorii "Ochrona". Czy program Microsoftu radzi sobie równie dobrze w innych kategoriach?

AV-TEST, niezależna organizacja zajmująca się badaniem skuteczności programów antywirusowych, opublikowała grudniowy ranking. Na szczycie listy znajdują się znane od lat aplikacje: Bitdefender, Kaspersky Lab i Trend Micro. Istotna zmiana dotyczy dwóch innych produktów. Jak zauważa Tomsguide po kilku latach problemów dobre wyniki osiągnął McAfee. Istotny jest też wzrost oceny Windows Defender - narzędzia bezpieczeństwa wbudowanego w Windows 10. 

Aplikacja Microsoftu otrzymała najwyższą z możliwych ocenę - czyli "szóstkę" - w kategorii "Ochrona". Wykryła 100 proc. ataków wykorzystujących luki 0-day. W listopadzie odsetek ten był nieco niższy - wynosił 98,9 proc. Średnia dla całej branży wynosi 99,5 proc. Defender jest też 100 procentowo skuteczny wobec zagrożeń znanych. 

Czy te wyniki oznaczają, że Windows Defender może w pełni zastąpić inne programy antywirusowe? Czy warto w ogóle sięgać po rozwiązania innych firm, skoro Defender jest wbudowany w Windows 10? To zależy od tego, czego oczekuje użytkownik.

Pozycja Microsoft w rankingu AV-Test (filtr: 'Ochrona')Pozycja Microsoft w rankingu AV-Test (filtr: 'Ochrona') AV-TEST

Narzędzie Microsoftu w innych kategoriach testu nie osiągnęło bowiem najwyższych wyników. "Wydajność" oceniono na "piątkę" - antywirus Microsoftu potrafi bowiem spowolnić instalacje aplikacji. Gorzej jest w kategorii "Użyteczność". Defenderowi zdarza się bowiem wyświetlać fałszywe alarmy - podważa bezpieczeństwo aplikacji, które nie są złośliwe. Tu Microsoft zasłużył na "czwórkę". I właśnie z tego powodu w ogólnym zestawieniu Windows Defender, pomimo poprawy względem listopada, nie wypada idealnie.

Czytaj też: Polacy wzięli miliony na stworzenie antywirusa. Wynik w AV-TEST? ZERO. 

Narzędzie Microsoftu można więc uznać za dobre do podstawowej ochrony. Powinno wykryć złośliwy załącznik, uniemożliwić uruchomienie zarażonej aplikacji. Większości użytkowników powinno to wystarczyć. Warto pamiętać jednak o tym, że cyberprzestępcy doskonalą metody ataku, używają różnych technik, by przejąć kontrolę nad naszym komputer, uzyskać dane logowania do banku. Dlatego też warto przyjrzeć się ofercie producentów oprogramowania antywirusowego. Defenderowi do liderów nieco jednak brakuje. 

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (31)
Producenci antywirusów nie będą zadowoleni z wyników tego testu. Ochrona wbudowana w Windows 10 coraz lepsza
Zaloguj się
 • 4stress

  Oceniono 6 razy 2

  Co za kretyńskie zdjęcie dołączone do tekstu i jeszcze podpisane ranking gdy ewidentnie przedstawiona lista jest podana alfabetycznie.

 • darek334

  Oceniono 1 raz 1

  ""Czytaj też: Polacy wzięli miliony na stworzenie antywirusa. Wynik w AV-TEST? ZERO. ""

  hahaha - jak ja lubie czytać takie prawdziwe rzadkości :), bo najczęściej to czytam w polskich mediach:
  "Polacy zadziwili cały świat" albo "polski wynalazek zadziwił cały świat" i inne pierdoły !

 • szataniel

  Oceniono 1 raz 1

  Pan Redaktor nie wie co to ranking... żeby zrobić z tego naprawdę użyteczny artykuł trzeba potrafić zauważyć, że to co prezentuje screen to nie jest ranking tylko lista alfabetyczna. Ale żeby jeszcze pochwalić się rzetelnością dziennikarską to trzeba sobie otworzyć każdy test, wynotować odpowiednie kwestie do jakiejś tabelki i umieć je odpowiednio posortować... wtedy pojawia się pewien obraz, którego Redaktor nie raczył czytelnikom przedstawić. No ale żeby przedstawić to trzeba jeszcze wiedzieć o co w tych szczegółach chodzi... Ech... szkoda czasu na czytanie takich artykułów.

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 7 razy 1

  Przecież to nie "ranking" tylko lista ALFABETYCZNA!

 • do100jnik

  Oceniono 7 razy 1

  nareszcie w miarę rozsądny artykuł, od lat używam tylko narzędzi Microsoft tj. firewalla i w W7 Windows Security Essentials w W10 Defendera i nic mi nie wlazło do kompów, tylko trzeba przede wszystkim patrzyć co się robi a nie głupio klikać

 • Sebastian POLAND

  0

  Przy powrocie na WiN 7 zainstalowałem unowocześniony z końca roku Windows Essentials zobaczymy jak się będzie sprawować...

 • student_zebrak

  Oceniono 4 razy 0

  Oparcie sie na aplikacji AV z microsoft to koniecznosc ciaglego podpiecia do ich serwerow, co przy 10 jest niewskazane. Mam mniej zaufania do microsoft, niz strachu przed zlapaniem wirusa, zwlaszcza majac 'niby-szpiegujacego' KTS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX