Windows 10 właśnie stał się najpopularniejszym systemem na świecie. Zaraz zaraz, czy na pewno?

Windows 10 stale powiększał swoje udziały i właśnie został najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Przynajmniej według statystyk StatCounter, bo NetMarketShare twierdzi co innego.

Walka między poszczególnymi wersjami Windowsa o tytuł najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie trwa w najlepsze. Najnowsza odsłona wciąż zyskuje nowych użytkowników, jednak nie może prześcignąć 8-letniego systemu.

Tak przynajmniej twierdzą analitycy z firmy NetMarketShare, jednej z dwóch najważniejszych badających udziały komputerowych OS-ów. Szkoda, że ta druga ma na ten temat inne zdanie. Ale zacznijmy od początku.

NetMarketShare: Windows 10 goni "Siódemkę"

Według obliczeń NetMarketShare, w styczniu 2018 roku na szczycie zestawienia znajdował się leciwy, bo 8-letni Windows 7 z udziałem w rynku równym 42,39 proc. Drugą pozycję wciąż okupuje Windows 10 (34,29 proc.), który powoli, ale niezmiennie pomniejsza dystans do lidera.

Statystyki systemy operacyjne NetMarketShareStatystyki systemy operacyjne NetMarketShare fot. screen NetMarketShare

Dalej mamy Windows 8.1 z udziałem 5,56 proc., następnie na 4. miejsce niespodziewanie wskoczył Mac OS X 10.13 (4,46 proc.). Dopiero za nim znajduje się ponad 16-letni Windows XP (4,05 proc.), który przez cały 2017 rok "walczył" o 3. pozycję z Windowsem 8.1.

Statystyki systemy operacyjne NetMarketShareStatystyki systemy operacyjne NetMarketShare fot. screen NetMarketShare

Wszystkie wersje systemu operacyjnego od Microsoftu zdaniem NetMarketShare miały w styczniu 88,78 proc. udziałów w rynku. Dalej jest Mac OS (8,21 proc.), Linux (2,32 proc.) i Chrome OS (0,34 proc.).

StatCounter: to Windows 10 jest liderem

Zupełnie inne dane podaje druga z firm badawczych. StatCounter twierdzi, że Windows 10 zdobył wreszcie fotel lidera, o czym Microsoft marzył od niemal 3 lat.

Analitycy policzyli, że "Dziesiątka" miała w styczniu 42,78 proc. (+ 1,09 pkt. proc. m/m) udziału, podczas gdy z "Siódemki" korzysta jeszcze 41,69 proc. (- 0.03 pkt. proc. m/m). Na ostatnim miejscu na podium ich zdaniem znalazł się Windows 8.1 z udziałem 8,72 proc.

Udziały poszczególnych wersji Windows zdaniem StatCounterUdziały poszczególnych wersji Windows zdaniem StatCounter fot. StatCounter

Poza podium znalazł się Windows XP (3,36 proc.) oraz Windows 8 i Vista z jeszcze gorszymi wynikami. Łącznie systemy Microsoftu pracują na 82,68 proc. komputerów na świecie. Z Mac OS korzysta 12,8 proc. osób, z Linuxa 1,43 proc., a Chrome OS zanotował udział równy 0,9 proc.

Która z firm ma zatem rację? Tego nie wiadomo. Obie od zawsze prezentowały nieco odmienne wyniki. Tak naprawdę, jednak w jednym się zgadzają. Niezależnie od tego, którą wersję lubimy najbardziej, niemal wszyscy wybieramy Windowsy.

---

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: