Apple korzysta z serwerów Google do przechowywania danych użytkowników iCloud. Zaskoczeni?

Producent oficjalnie potwierdza wykorzystywanie usług chmurowych Google do przechowywania danych użytkowników iCloud. Wzmianka o Google Cloud pojawiła się w ogólnodostępnym przewodniku bezpieczeństwa dla systemu iOS.

Przez ostatnie lata Apple używało głównie usług chmurowych od Amazonu (S3 - część Amazon Web Services) oraz Microsoftu (Azure) do przechowywania danych użytkowników iCloud. Jak donosi CNBC, po styczniowej aktualizacji przewodnika bezpieczeństwa dla systemu iOS z jego treści zniknęły wszystkie wzmianki wskazujące na rozwiązania chmurowe koncernu z Redmond. W ich miejsce pojawił się za to Google Cloud.

Co ciekawe, pierwsze sygnały o potencjalnej współpracy Apple i Google przy przechowywaniu danych użytkowników iCloud pojawiły się już w 2016 roku, jednak do tej pory brakowało oficjalnego potwierdzenia tych informacji. Nie ujawniono szczegółów dotyczących zakresu danych użytkowników iCloud, które są przechowywane w chmurze Google Cloud. Nie wiemy również, kiedy dokładnie nastąpiło wdrożenie.

W ocenie CBNC obecna sytuacja z pewnością najbardziej przysłuży się Google. Google Cloud generuje dla firmy miliard dolarów przychodu kwartalnie. Dla porównania lider rynku, którym jest Amazon za ostatni kwartał 2017 roku ujawnił przychody z AWS na poziomie ponad 5 mld dolarów. Partnerstwo z Google jest również atrakcyjne dla samego Apple, które próbuje ciąć wysokie koszty związane z AWS.

 

Czytaj też: Apple tnie produkcję iPhone'a X? Ucierpi na tym Samsung. Nikt nie będzie chciał tak drogich paneli OLED

Wśród największych klientów Google Cloud znajdują się między innymi Spotify, PayPal oraz Snapchat. Dorzucenie do tej puli Apple pozwoli Google wzmocnić swoją pozycję, zarówno względem Amazonu, jak i Microsoftu. Z punktu widzenia samych użytkowników zmiana nie będzie w żaden sposób odczuwalna. Może poza świadomością, że dwóch największych konkurentów na rynku de facto jest również partnerami.

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]