Ten mini komputer uwielbiają miliony. Teraz jest jeszcze mocniejszy. Nieprzypadkowy dzień premiery

Miniaturowych komputerów Raspberry Pi chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Do tej pory na świecie sprzedano już ponad 14 mln egzemplarzy tego niedrogiego urządzenia. Najnowsza wersja nieprzypadkowo debiutuje właśnie w środę 14 marca - to Dzień Liczby Pi.

Najnowsza odsłona Raspberry Pi 3 (Model B+) ma na pokładzie nieco mocniejszy procesor. Jest nim jednostka Broadcom BCM2837B0 z czterema rdzeniami ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1,4 GHz. Z myślą o bardziej zaawansowanych projektach pojawiło się też dwuzakresowe Wi-Fi (2,4 oraz 5 GHz) w standardzie 802.11ac, a także szybsze połączenie kablowe (Gigabit Ethernet over USB 2.0).

 

Oferuje ono wsparcie dla połączenia o szybkości do 300 Mbps (trzykrotnie szybciej, niż pozwalała na to konstrukcja dotychczasowych komputerów Raspberry Pi. Domowym majsterkowiczom przyda się również obsługa Bluetooth w wersji 4.2 oraz Bluetooth Low Energy zaprojektowanego pod kątem komunikacji z urządzeniami IoT (internetu rzeczy) dla inteligentnego domu.

Czytaj też: Ten sprzęt kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Właśnie został trzecim najlepiej sprzedającym się komputerem w historii

Raspberry Pi 3 Model B+ wprowadza również funkcję PoE (Power over Ethernet - zasilanie po kablu sieciowym z końcówką RJ-45), której do tej pory producent oficjalnie nie wspierał. W tym względzie musieliśmy dotychczas liczyć na kreatywność wytwórców komponentów dla miniaturowego komputera, którzy samodzielnie oferowali obejście tego problemu.

Mimo wprowadzonych zmian gabaryty najnowszej wersji Raspberry Pi nie uległy zmianie. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby do nowego mini komputera wykorzystać akcesoria z poprzednich wersji. Kolejna dobra wieść to cena, która pozostała na tym samym poziomie - 35 dolarów (czyli około 120 złotych).

Anna Skórzyńska z firmy Szumisie: Człowiek bardziej żałuje tego, czego nie zrobił, niż tego, co zrobił źle [NEXT TIME]

Więcej o: