Intel ma sposób na wydłużenie czasu pracy laptopów na baterii. Możliwe, że nawet o kilka godzin

Intel informuje o nowej technologii zarządzania zasilaniem w ekranach komputerów przenośnych. Dzięki niej uda się ograniczyć konsumpcję energii przez wyświetlacze nawet o połowę. Możemy zyskać w ten sposób kilka dodatkowych godzin pracy na baterii.

Sekret Intela tkwi w technologii Low Power Display opracowanej wspólnie z firmami Sharp oraz Innolux. Obie odpowiadają za dostarczenie specjalnych wyświetlaczy LCD o wyjątkowo niskiej mocy (1W), które umożliwiają zastosowanie nowego rozwiązania.

Do działania wymagany jest jeszcze układ graficzny od Intela. Na obecnym etapie technologia nie współpracuje jeszcze z kartami graficznymi od NVidii czy AMD. Czy będzie? Nie wiadomo.

Jak podkreślają przedstawiciele Intela, to właśnie ekran jest jednym z komponentów o największej konsumpcji energii elektrycznej. Stąd starania giganta zmierzające do ograniczenia zużycia, co bez zwiększania pojemności baterii przełoży się na czas pracy urządzenia przenośnego.

 

Czytaj też: Apple uderza w Intela. Gigant chce samodzielnie produkować procesory do komputerów Mac

Korzystając z obecności na targach Computex Intel przywiózł laptopa wyposażonego w nową technologię.

W zależności od obciążenia, zademonstrowany na Tajwanie Dell XPS 13 z innowacyjnym wyświetlaczem i technologią od Intela zyskał dodatkowo od 4 do nawet 8 godzin pracy bez konieczności ładowania baterii z gniazdka. Całość brzmi bardzo obiecująco, jednak zanim rozwiązanie trafi ostatecznie do nowych komputerów może minąć jeszcze trochę czasu. Tak czy siak, dobrze wiedzieć, że jest na co czekać.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (9)
Intel prezentuje technologię Low Power Display - wyświetlacz zużyje mniej energii
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 17 razy 15

  W 2009 roku kupiłem laptopa, który na jednym ładowaniu działał nawet 11 godzin (!). Potem ch...ki wymyśliły netbooki, ultrabooki i inne bezużyteczne, za to drogie gówna, których jedyną zaletą miały być długo działające baterie (bo reszta była do dupy), więc skrócili działanie baterii w zwykłych laptopach o połowę. A teraz będą mężnie walczyć z dziadostwem, które stworzyli, czyli laptopami z bateriami, które padają po 4 godzinach pracy. Majty opadają.

 • pivit

  Oceniono 8 razy 8

  A może by tak laptop na dynamo? Bateria się kończy - kręcimy korbką :-)))

 • popijajac_piwo

  Oceniono 8 razy 2

  Intel to najlepiej by zrobił jak by przestał produkować te swoje dziurawe badziewia...

 • readme.txt

  Oceniono 4 razy 2

  Zróbcie mi w laptopie system odzyskiwania energii z ciepła(radiator na CPU i GPU i pod HDD) i światła (Slońce, podświetlanie led).

 • anitani

  Oceniono 9 razy 1

  Microsoft już pracuje nad tym jak zaoszczędzoną moc zadusic w kolejnej aktualizacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX