Apple uderza w Intela. Gigant chce samodzielnie produkować procesory do komputerów Mac

Daniel Maikowski
Począwszy od 2020 roku Apple chce samodzielnie produkować procesory do komputerów Mac - donosi "Bloomberg". Tym samym firma z Cupertino planuje zakończyć trwającą od niemal 15 lat współpracę z Intelem.

Końcówka świąt wielkanocnych nie okazała się zbyt łaskawa dla Intela. W poniedziałek akcje drugiego - po Samsungu - największego na świecie producenta układów scalonych w handlu posesyjnym traciły ponad 6 proc. A to może być dopiero początek spadków. 

Czytaj też: Rywale kopiują od Apple, ale tym razem nie ma to sensu [OPINIA]

Intel - spadek cen akcji w handlu posesyjnymIntel - spadek cen akcji w handlu posesyjnym fot. Daniel Maikowski

Powód? Nowe doniesienia agencji Bloomberg, która informuje o zaskakującej decyzji Apple. Okazuje się, że gigant z Cupertino już od 2020 roku planuje zrezygnować z układów Intela w swoich komputerach Mac. Na pierwszy ogień mają pójść MacBooki. Później, gdy firma się do tego przygotuje, dołączą do nich potężne iMac Pro i Mac Pro.

Zakończenie współpracy z Apple to dla Intela duży problem. Kontrakt na podzespoły do komputerów Mac odpowiada aż za 5 proc. rocznych przychodów osiąganych przez firmę z Santa Clara. Warto przypomnieć, że Intel produkuje podzespoły do Maków już od 2005 roku, kiedy to Apple zrezygnowało z układów IBM PowerPC. 

MacBook ProMacBook Pro źródło: Apple.com

Apple coraz bardziej niezależne

Produkcja własnych procesorów do laptopów, to dla Apple kolejny krok na drodze do niemal pełnej sprzętowej samodzielności. Już od wielu lat firma kierowana przez Tima Cooka produkuje autorskie układy dla iPhone'a, iPada, Apple TV czy Apple Watcha.

Decyzja Apple może mieć jednak również inne podłoże. Nie jest tajemnicą, że firmie zależy na większej unifikacji pomiędzy mobilnym (iOS), a desktopowym (MacOS) systemem operacyjnym. Chodzi m.in. o możliwość uruchamiania iOS-owych aplikacji na komputerach Mac. Tego typu unifikacja będzie znacznie łatwiejsza, gdy wszystkie urządzenia Apple będą pracować na tej autorskiej platformie sprzętowej.

Intel szykuje niespodziankę dla graczy

Tymczasem Intel ratuje się ucieczką do przodu. Firma poinformowała, że procesory z serii i9 już wkrótce będą napędzać laptopy z Windowem. Do tej pory te najpotężniejsze układy były zarezerwowane jedynie dla komputerów stacjonarnych.

Intel zaprezentował m.in. układ i9-8950HK, który osiąga 4,8 GHz w trybie turbo boost i jest pierwszym 6-rdzeniowym i 12-wątkowym mobilnym procesorem na rynku. 

Cotygodniowe podsumowanie roku 12/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: