Apple uderza w Intela. Gigant chce samodzielnie produkować procesory do komputerów Mac

Daniel Maikowski
Począwszy od 2020 roku Apple chce samodzielnie produkować procesory do komputerów Mac - donosi "Bloomberg". Tym samym firma z Cupertino planuje zakończyć trwającą od niemal 15 lat współpracę z Intelem.

Końcówka świąt wielkanocnych nie okazała się zbyt łaskawa dla Intela. W poniedziałek akcje drugiego - po Samsungu - największego na świecie producenta układów scalonych w handlu posesyjnym traciły ponad 6 proc. A to może być dopiero początek spadków. 

Czytaj też: Rywale kopiują od Apple, ale tym razem nie ma to sensu [OPINIA]

Intel - spadek cen akcji w handlu posesyjnymIntel - spadek cen akcji w handlu posesyjnym fot. Daniel Maikowski

Powód? Nowe doniesienia agencji Bloomberg, która informuje o zaskakującej decyzji Apple. Okazuje się, że gigant z Cupertino już od 2020 roku planuje zrezygnować z układów Intela w swoich komputerach Mac. Na pierwszy ogień mają pójść MacBooki. Później, gdy firma się do tego przygotuje, dołączą do nich potężne iMac Pro i Mac Pro.

Zakończenie współpracy z Apple to dla Intela duży problem. Kontrakt na podzespoły do komputerów Mac odpowiada aż za 5 proc. rocznych przychodów osiąganych przez firmę z Santa Clara. Warto przypomnieć, że Intel produkuje podzespoły do Maków już od 2005 roku, kiedy to Apple zrezygnowało z układów IBM PowerPC. 

MacBook ProMacBook Pro źródło: Apple.com

Apple coraz bardziej niezależne

Produkcja własnych procesorów do laptopów, to dla Apple kolejny krok na drodze do niemal pełnej sprzętowej samodzielności. Już od wielu lat firma kierowana przez Tima Cooka produkuje autorskie układy dla iPhone'a, iPada, Apple TV czy Apple Watcha.

Decyzja Apple może mieć jednak również inne podłoże. Nie jest tajemnicą, że firmie zależy na większej unifikacji pomiędzy mobilnym (iOS), a desktopowym (MacOS) systemem operacyjnym. Chodzi m.in. o możliwość uruchamiania iOS-owych aplikacji na komputerach Mac. Tego typu unifikacja będzie znacznie łatwiejsza, gdy wszystkie urządzenia Apple będą pracować na tej autorskiej platformie sprzętowej.

Intel szykuje niespodziankę dla graczy

Tymczasem Intel ratuje się ucieczką do przodu. Firma poinformowała, że procesory z serii i9 już wkrótce będą napędzać laptopy z Windowem. Do tej pory te najpotężniejsze układy były zarezerwowane jedynie dla komputerów stacjonarnych.

Intel zaprezentował m.in. układ i9-8950HK, który osiąga 4,8 GHz w trybie turbo boost i jest pierwszym 6-rdzeniowym i 12-wątkowym mobilnym procesorem na rynku. 

Cotygodniowe podsumowanie roku 12/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (73)
Intel otrzymuje cios od Apple. Chodzi o procesory do komputerów Mac
Zaloguj się
 • bling.bling

  Oceniono 13 razy 7

  Czyli oznacza to że Apple całkowicie porzuca rozwiązania PRO. Bo mimo wszystko procesory x86 są niezastąpione jeśli chodzi o wydajność. Nawet dziś Apple kuleje z wydajnością w niektórych zastosowaniach PRO co skutkuje tym że ludzie budują sobie hackintoshe

 • cezaryk

  Oceniono 2 razy 2

  Spokojnie.
  Za dwa lata może być wprowadzony pierwszy notebook na ARM świetnie nadający się do oglądania www, wyświetlenia filmu, napisania kilku tekstów w edytorze albo zrobienia prezentacji.
  Dla bardzo wielu użytkowników to więcej niż wystarczające.
  Do tego dochodzi dłuższa praca na jednym ładowaniu.
  To nie jest rozwiązanie dla użytkowników niszowych, profesjonalnych.

 • vomiting_frog

  Oceniono 1 raz 1

  Apple już raz miał "swoje procesory", powiedzmy że od pewnego momentu do pewnego momentu mniej mainstremowe (bo wiadomo że zaczynał od motoroli 6502 jak prawie wszyscy z Nintendo,Atari czy Commodore włącznie), przynajmniej na naszym kontynencie. Wtedy był to dla Apple pewien atut bo miała produkt w pewnych zastosowaniach lepszy (przynajmniej takie panowało przekonanie a to już wystarczy, ale też z czegoś wynikało). Potem aple stało się takim markowym pecetem z uniksem na pokładzie, tu plusem była znaczna kompatybilność sprzętowa wynikająca z nieco zamkniętej architektury nieosiągalna wtedy dla ms czy linuxa na wolumenie sprzętu na którym był instalowany, no i powiedzmy sobie jasno nienagannne wykonanie z dbałością o detal. Czy to się apple znowu opłaci? Nie wiem. Co najmniej nie zrobi sobie kowalski funkcjonalnego BiedaMaca na byle pececie. To też jest dla apple ważne bo jak zaczną to ludzie instalować na wszystkim co jest na rynku to macos będzie tak samo "be" jak każdy inny system z szerokim wsparciem dla sprzętu. Pytanie co by miało być ich wyznacznikiem. Jak chcą mieć wspólną platformę dla telefonów i komputerów to myślę że zwycięzcą będzie coś w oparciu o ARM
  w Laptopach i telefonach energooszczędne. Bez grzechu pierworodnego kompatybilności wstecznej z x86 (u apple tylko przez pewien czas i to wtórnie natomiast w pecetach to jest podstawa ciągłości ich produkcji i kula u nogi). W sprzętach desktopowych i wyższych pułkach laptopów będzie można skalować wydajność ilością jąder bo walka o MHz to zaczyna być niszowy sport. Po prostu kolejna wersja będzie mieć dwa razy więcej jąder w nowszej technologi to nawet może fajnie działać przy odpowiednio zaprojektowanej architekturze i wsparciu od strony dość hermetycznego systemu operacyjnego.

 • fafarafafafa

  Oceniono 3 razy 1

  Przerabialiśmy to już przy odejściu od PowerPC. Nagle, z dnia na dzień, PowerPC z najlepszej architektury pod słońcem, bijącej na głowę x86, zmieniła się w przestarzałe rozwiązanie, od którego oczywiście x86 będzie dużo lepsze. I teraz mamy znowu to samo. Wyznawcom to oczywiście nie przeszkodzi.

 • Gatts 1978

  Oceniono 3 razy 1

  Rozśmieszyłem się tym tekstem "Procesory x86 są niezastąpione jeżeli chodzi o wydajność".To stwierdzenie jest teraz nie na miejscu ponieważ APPLE już udowodnił jak mocne CPU ma w A11Fusion w Smartfonach.Myślę ,że to świadczy jak ich prace idą w dobrym kierunku jeżeli chodzi o nowe CPU a kolejna istotna sprawa już Samsung swoim SOC EXYNON 9810 udowadnia kto jest liderem teraz jeżeli chodzi o wydajność na Mhz i jest on prawie 30% wydajniejszy od A11Fusion.
  Przyszły rok już zapowiada się ciekawie bo możemy zobaczyć CPU z ARM z TDP na poziomie 45W ,które INTELA będą lały jak małe dzieci w "Syngus Dyngus".Honor x86 w tej chwili zapowiada się ,że uratuje AMD swoim ZEN2 w 7nm no i zobaczymy co tam jeszcze VIA pokaże bo Tajwańczycy w tamtym roku dokonali największego skoku wydajności na Watt i Mhz +238% jeżeli chodzi o ich własne propozycje i KX-6000 jest już na poziomie pierwszej generacji architektury CORE od INTELA.
  Przyszły rok zapowiada się ciekawie a może i koniec tego roku zaś ja widzę takiego lidera w Samsungu ponieważ oni jeszcze tworzą na własne potrzeby GPU więc i w tym temacie będą samowystarczalni.

 • rasta-mw

  Oceniono 7 razy 1

  czyli co? za dwa lata trzeba będzie wyrzucić imaca i macbooka, bo już nie będzie nowego softu i aktualizacji? typowa polityka apple. Mam starego ipada pierwszej generacji, praktycznie bezużyteczna cegła, żeby coś tam wgrać trzeba nieźle się namęczyć, w praktyce działa tylko jako odtwarzarka yutuba dla dzieciaka, mimo że sprzętowo nadal całkiem sprawnie działa, nawet bateria jest w dobrym stanie.

 • t.t

  Oceniono 7 razy 1

  W dwa lata chcą opracować i wyprodukować procesor, który dorówna lub będzie lepszy od produktów Intela? Życzę powodzenia... Może jednak niech Apple zacznie od wyprodukowania wyświetlacza do swoich telefonów :)

 • golem_t

  Oceniono 3 razy 1

  Zaraz przecież dawno się o tym mówiło - że Apple chce ujednolicić kod systemu dla Maca i iPhone np. przez produkcję ARM w wersji desktop. O ile mnie pamięć nie myli to było też coś o rozwiązaniach dla aplikacji podobnych do tych z Androida - kod aplikacji byłby przenośny i kompilowany podczas instalacji na danym urządzeniu z uwzględnieniem możliwości jego procesora. A to łatwiej zrobić dla jednego typu procesora.

 • romek_z_warszawy

  0

  Już raz próbowali z PowerPC. Teraz będzie tak samo.
  W tej chwili rozwój procesorów znacząco wyprzedza rozwój pozostałych elementów składowych, a przede wszystkim oprogramowania, które kiepsko radzi sobie z przetwarzaniem równoległym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX