Na technologii DLP, opracowanej przez Texas Instruments, opiera się zdecydowana większość projektorów dostępnych na rynku. Wspaniale oddają one kontrast i poziom czerni, czym zjednują sobie wielu użytkowników. Niestety mają one także wady. Wyświetlane kolory są zdecydowanie chłodniejsze i możliwe jest wystąpienie tzw. efektu tęczy, kiedy to widzimy kolory danej barwy. Projektory DLP są jednak lżejsze i często mniejsze niż modele 3LCD, co jednak wiąże się z wyższą ceną tych urządzeń.
Przykładowe projektory wykorzystujące technologię DLP: Acer, Optoma kolaż redakcja, materiały partnerów
Z kolei konkurencyjna technologia 3LCD pozwala na wierne odzwierciedlanie kolorów przy nieco słabszym poziomie kontrastu. Obraz jest dzięki temu ostrzejszy i jaśniejszy. Niestety technologia ta niesie ryzyko wystąpienia martwych pikseli. Projektory 3LCD są często tańsze niż modele DLP, jednak także większe, dlatego nie sprawdzą się, jeśli zależy nam na mobilnym projektorze.
Przykładowe projektory wykorzystujące technologię 3LCD: Epson, NEC kolaż redakcja, materiały partnerów
Ciekawą opcją, która także pojawiła się na rynku, są projektory LED. Urządzenia te wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, a to dzięki wykorzystaniu mocnych, ale energooszczędnych i niewytwarzających aż tak dużej ilości ciepła diod LED. Często również wyposażone są we własną baterię, która pozwala na działanie bez zewnętrznego źródła zasilania.
Technologia wyświetlania to nie jedyny parametr projektora, na który warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni dla siebie model. Warto rozważyć chociażby żywotność lampy, dostępne złącza, rozmiary projektora czy poziom hałasu oraz rozdzielczość w jakiej wyświetlany jest obraz. W tym artykule jednak chcieliśmy przybliżyć wam terminy i technologie, które mają bardzo duży wpływ na jakość wyświetlanego obrazu.