Najczęściej pralki dzieli się pod względem sposobu ich montażu. Wyróżniamy:
Pralki wolnostojące to zdecydowanie szersza grupa, lecz jeżeli zależy wam na ukryciu pralki, to modele do zabudowy również oferują wiele ciekawych opcji. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by pralka miała zdejmowaną pokrywę górną, dzięki czemu łatwiej zabudować ją pod blatem.
Pralki wolnostojące dodatkowo możemy podzielić na te otwierane od góry oraz od frontu. Przy wyborze pralki otwieranej od góry należy pamiętać, by pozostawić nad nią około 60 cm wolnej przestrzeni do swobodnego otwierania.
Pralka Electrolux Fot. Homebook, materiały partnera
Zanim zdecydujemy się na zakup pralki, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi parametrami, dzięki czemu łatwiej będzie nam dobrać urządzenie, które sprosta potrzebom naszej rodziny.
Pojemność bębna - na rynku znajdziemy modele o pojemności od 3 kg do 10 kg. W przypadku 1-2 osób najlepszym rozwiązaniem będzie pralka o pojemności do 5 kg, zaś 6-7 kg sprawdzi się w przypadku 3 osobowej rodziny.
Rodzaj bębna - na efektywność pralki wpływa również budowa bębna; większość modeli będzie miała tradycyjną budowę, jednak znajdziemy na rynku też takie o strukturze diamentu (pralki Samsung), plastra miodu (pralki Miele) czy kropli wody (pralki Bosch). Według producenta struktura diamentu pozwala na delikatniejsze pranie, dzięki czemu materiał się nie zaciąga, struktura plastra miodu ma sprawiać, że tkaniny się nie mechacą, ani nie zaciągają, z kolei struktura kropli wody pozwalać ma na dokładniejsze usuwanie plam.
Prędkość wirowania - od niej zależy jak suche będzie pranie po wyciągnięciu z pralki, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie tkaniny możemy wirować na wysokich obrotach, a pranie jest bardziej zagniecione po wirowaniu. Na rynku znajdziemy pralki o prędkości wirowania między 800 a 1500 obrotów na minutę. Zwróćmy uwagę na to, czy pralka ma możliwość regulacji prędkości wirowania.
Klasa energetyczna - mamy do wyboru pralki w klasach energetycznych od D do A+++. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze zużycie prądu, ale też wyższa cena urządzenia.
Zużycie wody - to kolejny bardzo ważny w przypadku pralki parametr i nim niższe jest zużycie wody na cykl prania, tym lepiej. Pamiętajmy, że pralki o większej pojemności będą zużywać zazwyczaj więcej wody, dlatego warto szukać modelu, które daje możliwość prania ekonomicznego przy połowie załadunku.
Poziom hałasu - standardowo pralki pracują, emitując hałas na poziomie między 45-70 dB, a podczas wirowania nawet do 80dB. Warto wybrać pralkę o jak najmniejszym natężeniu hałasu, jednak mimo wszystko pozostaje ona i tak jednym z głośniejszych sprzętów AGD w domu. Należy pamiętać przy tym, że na poziom emitowanego hałasu wpływa również odpowiednie wypoziomowanie pralki.
Poza podstawowymi parametrami technicznymi warto również zwrócić uwagę na funkcje prania oraz dodatkowe opcje, jakie oferuje pralka. Do najpopularniejszych, standardowych trybów należą np. opóźnienie startu prania, tryb dla alergików, pranie koszul, usuwanie sierści zwierząt czy szybkie pranie lub wydłużone pranie. Wśród funkcji dodatkowych, wartych polecenia, możemy wymienić np. pranie bąbelkowe, które pozwala na delikatnie, ale efektowne pranie; pranie z połową wsadu; zabezpieczenie przed dziećmi czy przypadkowym otwarciem w trakcie prania oraz pranie parowe (pozwala na szybkie odświeżenie ubrań).
Pralko-suszarka - czy warto?
Pralko-szuszarka to rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca na dodatkowy sprzęt lub rozłożenie suszarki. Przypominają tradycyjne pralki ładowane od przodu, a większość modeli pozwala na załadunek od 6 do 10 kg prania. W przypadku suszenia pojemność jest nieco mniejsza. Należy pamiętać, że wiele typów odzieży nie nadaje się do suszenia w urządzeniach tego typu.
Warto zastanowić się, co zrobić ze zużytym AGD po zakupie nowej pralki, ponieważ przepisy zabraniają wyrzucania do śmietnika takich sprzętów jak lodówki, pralki, żelazka, telewizory itp. Sklepy AGD i RTV mają obowiązek przyjęcia zużytego sprzętu w przypadku, gdy kupujesz u nich nowy produkt. Jeżeli kupujemy w sieci z dostawą to firma ma obowiązek odebrania starego sprzętu. Jeśli zaś kupujemy AGD w sklepie z odbiorem własnym, to starą pralkę czy inny sprzęt musimy dostarczyć do sklepu na własną rękę. Można również odstawić zużyty sprzęt na specjalnie wyznaczone w tym celu miejsce, ustalane przez urząd ochrony środowiska.