Nowy dowód osobisty już w 2019 r. Potwierdzisz nim tożsamość bezdotykowo, jakbyś płacił kartą

Robert Kędzierski
W marcu przyszłego roku w Polsce dostępne będą nowe dowody osobiste. Znacznie nowocześniejsze od obecnych, bo zawierające specjalny chip, który potwierdzi naszą tożsamość. To nie jedyne zmiany.

Nowe dowody osobiste będą wydawane od marca 2019. Zostaną wyposażone w specjalny chip, który umożliwi potwierdzanie tożsamości - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W Sejmie ruszyły prace nad nowym projektem. Tym samym rząd realizuje swe plany ogłoszone w lipcu. 

Podpiszesz się bezdotykowo

Jak będzie działać nowy dowód? Wystarczy przyłożyć go do terminala, podobnego do płatniczego, i zatwierdzić operację kodem PIN, by "podpisać" się pod dokumentem. W niedalekiej przyszłości wizyta w urzędzie, szpitalu, przychodni nie będzie wymagała dyktowania danych czy okazywania dokumentu. Swoją tożsamość czy wolę potwierdzimy znacznie szybciej. 

To nie jedyne istotne zmiany. Nowe dokumenty będą miały bowiem bezterminową ważność. Co równie istotne, dokument będzie miał zapisane w warstwie elektronicznej zdjęcie biometryczne posiadacza w standardzie zgodnym z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. To sprawia, że nowy dokument przyspieszy odprawę na niektórych lotniskach. 

Czytaj też: Dane tysięcy Polaków znalazły się w sieci

Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, zapewnił, że dotychczasowe dowody osobiste nie stracą ważności, jednak każdy zainteresowany będzie mógł wystąpić o wydanie nowego. Całkowite przejście na e-dowody planowane jest na 2029 rok, gdy skończy się ważność ostatnich dokumentów dotychczasowego wzoru.

Pośpiech polskich władz przy wprowadzania e-dowodów ma swoje uzasadnienie. Polska musi bowiem zacząć je wydawać w marcu 2019 r., albo będzie musiała zwrócić 150 mln zł unijnego dofinansowania. 

***

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o: