To CBA mogło kupić program do szpiegowania smartfonów. Za 33 mln zł

Robert Kędzierski
NIK podczas prześwietlania finansów CBA odkrył fakturę na 33 mln zł. Możliwe, że wystawiono ją za zakup platformy Pegasus - narzędzia, które jest w stanie podsłuchać niemal każdy smartfon. Bez udziału operatora.

Kilka dni temu informowaliśmy, że Pegasus, jedna z najpotężniejszych platform szpiegowskich, stworzona przez izraelską firmę NGO Group, mogła zostać wykorzystana w Polsce. Tak wynika z raportu kanadyjskiej organizacji pozarządowej The Citizen Lab, która odkryła ślady działania oprogramowania w 45 krajach.

Do tej pory nie było jednak jasne kto miałby użyć narzędzia w Polsce. 

Dowód pośredni

Tymczasem - jak informuje TVN 24 - Najwyższa Izba Kontroli prześwietlając finanse Centralnego Biura Antykorupcyjnego odkryła fakturę opiewającą na 33 mln zł. Na dokumencie widnieje podpis Ernesta Bajdy, szefa CBA. Wykaz pozycji pozwala sądzić, że chodzi o zapłatę za drogi software. Na sprzęt i program przeznaczono bowiem 11,6 mln zł, na testy 5, na szkolenia 3,4 mln. Faktura obejmuje też 13,6 mln zł przedpłaty.

Ministerstwo Finansów nie mogło zweryfikować co jest przedmiotem faktury, dokumenty są bowiem tajne. Jak zauważa Zaufana Trzecia Strona fakturę wystawiono we wrześniu zeszłego roku, a pierwsze ślady użycia Pegasusa przypadają na listopad. 

Dlaczego Pegasus jest tak groźny?

Oprogramowanie może przechwycić transmisję danych bez wiedzy operatora. Oznacza to, że właściciel platformy jest w stanie podsłuchiwać rozmowy telefoniczne i czytać wiadomości wysyłane za pomocą komunikatorów.

Poza tym Pegasus ma spore zdolności infekowania nawet nowoczesnych smartfonów. Zainstalowanie aplikacji czasami wymaga kliknięcia w spreparowany link, innym razem nie wymaga żadnej interakcji ze strony użytkownika.

Czytaj też: Ofiary GetBacku mają kolejny problem. Wyciekły ich wrażliwe dane, oszuści próbują ich naciągnąć

Tak duże możliwości aplikacji budzą obawy wielu organizacji obywatelskich. Citizen Lab twierdzi, że dysponuje dowodami na nadużywanie technologii NSO Group. Narzędzie mające służyć ściganiu przestępców i terrorystów bywa stosowane do inwigilowania polityków i dziennikarzy.

Potwierdzenia, że to właśnie CBA kupiła nową platformę szpiegowską prawdopodobnie nie uzyskamy nigdy, przynajmniej nie z oficjalnych źródeł. 

***

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (137)
To CBA mogło kupić program do szpiegowania smartfonów. Za 33 mln zł
Zaloguj się
 • krzysiozboj

  Oceniono 38 razy 28

  No dobra, przestępcy i terroryści. A ten "wirusik", omija szaraka, na którego nikt nie wydał nakazu podsłuchiwania?

 • laszczyny

  Oceniono 63 razy 27

  PISoBOLSZEWICKA "demokracja" he he

 • didej007

  Oceniono 27 razy 15

  Pisokryci!

 • farsizm

  Oceniono 21 razy 13

  "Czy są truskawki ?"
  "Tak ale niebieskie"
  "A w jakim wieku pański szpak?"
  "Ma 12.500 dni"
  "W takim razie proponuję jutro pod miauczącym bażantem"
  "Znakomicie, przyjdę z waranem"

 • marywil2012

  Oceniono 37 razy 13

  I na rozliczenie za to przyjdzie czas.

 • artau

  Oceniono 14 razy 8

  Najbardziej w.k.u.r.w.i.a.j.ą.c.ą. sprawą w tym szwindlu jest, fakt, iż te pieniądze CBA zgarnęło z Funduszu Pomocy dla ofiar Przęstępstw. Ty obywatelu nie liczysz się wcale , liczy się Wadza.
  ps CBA to ma być policja antykorupcyjna, a ta sprawa na milę śmierdzi wielkimi łapówkami. No ale nazi piss się nie przejmuje.
  Do czasu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX