Google pokazał tablet z Chrome OS. Szykuje się godny konkurent dla iPada Pro i Surface Pro?

Google pokazał pierwszy hybrydowy tablet systemem Chrome OS - Pixel Slate. Zadbano o wydajne procesory Intela, maksymalnie 16 GB RAM, a doczepiana klawiatura zmienia Pixela Slate w niewielkiego laptopa.

Podczas wczorajszej konferencji  Google pochwalił się kilkoma nowościami. Ważnym punktem programu była oczywiście prezentacja nowej generacji flagowych smartfonów Pixel 3 i Pixel 3 XL. Amerykański gigant przywiózł do Nowego Jorku również zupełnie nowe urządzenie - Google Pixel Slate.

Google stawia na Chrome OS

Pixel Slate to nowy tablet amerykańskiego giganta. W przeciwieństwie do poprzednich tabletów w ofercie Google, Pixel Slate nie będzie pracował pod kontrolą Androida, a Chrome OS. Google nie zamierza więc porzucać swojego  "komputerowego" systemu operacyjnego.

Google ShowcaseGoogle Showcase Fot. Richard Drew / AP Photo

Dotychczas Google stawiał na laptopy z Chrome OS. Pixel Slate został wyposażony w procesory Intela i wydajnością nie będzie odbiegał od Chromebooków. Amerykański gigant po raz pierwszy postawił jednak na tablet z doczepianą klawiaturą.

Specyfikacja z najwyższej półki

Pixel Slate został wyposażony w ekran LCD o przekątnej 12,3 cala i rozdzielczości  3000 x 2000 pikseli, który - wedle producenta - ma zapewnić rewelacyjną jakość obrazu. Wyświetlacz będzie kompatybilny z rysikiem Pixelbook Pen.

W ramkach okalających ekran ukryto dwa głośniki stereo i kamerkę do wideorozmów o rozdzielczości 8 Mpix, z obiektywem o szerokim polu widzenia ze światłem f/1.9. Na krawędzi tabletu umieszczono też czytnik linii papilarnych i dwa gniazda USB-C.

Pixel Slate - tablet z Chrome OSPixel Slate - tablet z Chrome OS fot. screen / Google

Google zadbało o to, aby użytkownicy nie mogli narzekać na brak mocy. Do wyboru będą 5 różnych wersji Pixela Slate różniące się między sobą zastosowanym procesorem, pamięcią RAM i przestrzenią na dane:

  • Intel Celeron z 4 GB RAM i dyskiem 32 GB lub 8/64 GB
  • Intel Core m3 (8. gen.) z 8 GB RAM i dyskiem 64 GB
  • Intel Core i5 (8. gen.) z 8 GB RAM i dyskiem 128 GB
  • Intel Core i7 (8. gen.) z 16 GB RAM i dyskiem 256 GB

Pixel Slate ma wymiary 29 cm x 20 cm x 0,7 cm i waży 721 g. Wewnątrz zmieścił się akumulator o pojemności 48 Wh, który ma wystarczyć  na 10 godzin pracy. Do pełna ogniwo będzie można naładować ładowarką 45 W z USB typu C w 2 godziny i 15 minut.

Dostępność i ceny

W Europie Pixel Slate pojawi się jedynie na rynku brytyjskim. Ceny będą wynosić 549 funtów (ok. 2 700 zł) za wersję z procesorem Intel Celeron, 749 funtów (ok. 3 700 zł) w przypadku Intel Core m3, 969 funtów (ok. 4 785 zł) z Intel Core i5 i aż 1 549 funtów (ok. 7 640 zł) w najbogatszej wersji z procesorem Intel Core i7 i 16 GB RAM.

Dla porównania, ceny iPada Pro wahają się od 3 999 do 5 799 zł. Z kolei cena Surface Pro najbardziej zbliżonego do Pixela Slate pod względem specyfikacji (Intel Core i7, 8 RAM i SSD 256 GB) to 7 399 zł.

Ceny Google Pixel SlateCeny Google Pixel Slate fot. screen ze strony Google

Wraz z Pixelem Slate na rynku pojawi się doczepiana klawiatura z touchpadem, która służy też jako etui dla tabletu. Za Pixel Slate Keyboard - którą trzeba będzie dokupić osobno - Google życzy sobie dodatkowe 189 funtów (ok. 935 zł). Koszt zakupu najdroższej wersji Pixel Slate wraz z klawiaturą wynosi więc prawie 8 600 zł.

---

Jak ożywiono antyczną Grecję. Rozmawialiśmy z twórcami ACOD

Więcej o: