Kultowa marka wraca na rynek z 3,3-calowym smartfonem. Czy ten pomysł ma sens?

Popularna kiedyś marka Palm chce wrócić na rynek smartfonów. Pokazała właśnie pierwsze od lat urządzenie z ekranem o przekątnej zaledwie 3,3 cala. Czy taki pomysł na w ogóle szanse na sukces?

Smartfony z ekranami przekraczającymi 6 cala stały się zupełnie powszechne. Przekonały wielu użytkowników dostępnością ogromnej przestrzeni roboczej, pomimo znacznego ograniczenia wygodnej obsługi telefonu. 

Wciąż istnieje jednak spora grupa konsumentów, która chętnie kupiłaby smartfon ze spotykanymi kiedyś powszechnie ekranami o przekątnej 4 czy 4,3 cala. I właśnie na tym polu swojej szansy szuka powracająca z wieloletniego uśpienia marka Palm.

Ekran 3,3 cala w smartfonie z 2018 roku?

Pierwszym po latach urządzeniem jest malutki smartfon nazwany po prostu "Palm". Urządzenie zaoferuje ekran HD przekątnej zaledwie 3,3 cala, a więc niemal dwukrotnie mniejszej niż w większości dzisiejszych flagowców i średniaków.

Pod wodoszczelną (IP68) obudową o wymiarach 50,6 x 96,6 x 7,4 mm i wadze 62,5 g ukryto mało wydajny procesor Snapdragon 435, 3 GB pamięci operacyjnej RAM i 32 GB przestrzeni na dane. Jest też pojedynczy aparat główny o rozdzielczości 12 Mpix, przednia kamerka 8 Mpix i bateria o pojemności zaledwie 800 mAh.

PalmPalm fot. Verizon

Podobną specyfikację znajdziemy w większości telefonów z niższej półki. Smartfon pracuje pod kontrolą Androida w wersji 8.1 Oreo ze znacznie zmodyfikowanym interfejsem, który ma ułatwić wyświetlanie na tak małym ekranie.

Ciekawostką jest też dedykowany tryb oszczędzania energii (Life Mode), który... wyłącza wszystkie moduły łączności w telefonie. Działa więc podobnie do trybu samolotowego.

Czym chce przekonać do siebie Palm?

Palm nie będzie konkurować z dzisiejszymi średniakami, bo będzie grać w zupełnie innej lidze.

Ma być smartfonem "zastępczym" dla głównego telefonu. Urządzeniem, które zabierzemy na siłownię, plażę czy rower - wszędzie tam, gdzie podstawowy smartfon byłby zbyt duży i niewygodny. Dzięki systemowi dzielenia numeru na dwa urządzenia, na Palm będą przychodziło połączenia przychodzące i SMS-y z głównego numeru telefonu.

Kilka serwisów technologicznych z USA miało już okazję przyjrzeć się bliżej smartfonowi:

 

TCL nie zdradza czy Palm kiedykolwiek trafi do Europy. Na razie będzie dostępny na wyłączność w amerykańskiej sieci Verizon, gdzie będzie kosztował 349 dolarów. Sieć daje też możliwość podzielenia kosztów na raty doliczane do abonamentu wynoszące 15 dolarów miesięcznie.

Kontrowersyjny pomysł i dostępność ograniczona jedynie do jednej amerykańskiej sieci zapewne sprawi, że Palm pozostanie jedynie ciekawostką dla fanów nowinek technologicznych. Cena ponad 1300 zł za niewielki telefon zastępczy ze słabą specyfikacją również nie pomoże w zdobywaniu popularności.

---

Firma Palm powstała w 1992 roku w USA. Specjalizowała się w produkcji palmtopów i stworzyła systemy operacyjne Palm OS i webOS. Zaprojektowała też kilka wyróżniających się urządzeń, m.in. jeden z pierwszych smartfonów, model Treo 600. 

W 2010 roku - po 18 latach działalności - Palm zostało przejęte przez przedsiębiorstwo Hewlett-Packard. Zaledwie rok później, po słabych wynikach sprzedażowych, spółka zamknęła działalność, a w 2014 roku prawa do marki wykupiła chińska firma TCL.

***

Jak ożywiono antyczną Grecję. Rozmawialiśmy z twórcami ACOD

Więcej o: