Za rok Microsoft ostatecznie porzuci Windowsa 7. To koniec pewnej epoki

Bartłomiej Pawlak
Na bezpieczne korzystanie z Windowsa 7 mamy jeszcze rok. Potem Microsoft ostatecznie porzuci leciwy system, a korzystanie z niego będzie sporym zagrożeniem. Tymczasem wielu użytkowników nie chce nawet słyszeć o przesiadce na Windowsa 10.
Zobacz wideo

Został rok do momentu, kiedy Microsoft całkowicie porzuci system Windows 7. Data zakończenia wsparcia rozszerzonego została ogłoszona już jakiś czas temu, dlatego użytkownicy tego systemu nie powinni być zaskoczeni.

Wsparcie rozszerzone zakończy się dokładnie 14 stycznia 2020 roku. Od następnego dnia Microsoft nie będzie już udostępniał dla "Siódemki" kolejnych łatek z zakresu bezpieczeństwa, a korzystanie z komputera z tym systemem stanie się bardzo niebezpieczne.

Ostateczny koniec wparcia dla Windows 7 już 14 stycznia 2020 rokuOstateczny koniec wparcia dla Windows 7 już 14 stycznia 2020 roku fot. screen ze strony Microsoft

O ile jeszcze nie przesiedliście się na Windowsa 10, macie na to niespełna 365 dni. Problem w tym, że Microsoft już od dłuższego czasu taka przesiadka nie jest darmowa, licencję trzeba więc kupić. Spora część osób uważa "Siódemkę" za "ostatni udany system Microsoftu" i o przesiadce nie chce nawet słyszeć.

Tym samym z Windowsa 7 korzysta wciąż ogromne grono internautów. Z opublikowanych ostatnio danych firmy badawczej NetMarketShare wynika, że to  36,9 proc. wszystkich użytkowników komputera. Jej zdaniem, do grudnia był to najpopularniejszy system operacyjny na świecie.

Wyniki NetMarketShare - grudzień 2018Wyniki NetMarketShare - grudzień 2018 fot. NetMarketShare

Druga z firm badających rynek, StatCounter podaje wynik niewiele gorszy - 35,63 proc udziału wśród systemów od Microsoftu. Można szacować, że obecnie to powyżej pół miliarda użytkowników, którzy w styczniu 2020 roku będą narażeni na zagrożenia w sieci.

Można też spokojnie założyć, że cyberprzestępcy będą się dwoić i troić, aby znaleźć luki w zabezpieczeniach. Tak duża baza użytkowników korzystających z przestarzałego i niełatanego już systemu będzie dla nich szalenie łakomym kąskiem. Po 14 stycznia staną się więc łatwym celem dla hakerów.

Wersje Windows według StatCounter - 12.2018Wersje Windows według StatCounter - 12.2018 fot. StatCounter

Nie miejmy jednak pretensji do Microsoftu. Harmonogram cyklu życia poszczególnych wersji Windowsa jest dostępny na stronie Microsoftu i był znany od lat. Nie można oczekiwać od producenta, że będzie wspierał systemy operacyjne, które są zwyczajnie przestarzałe. Popularna "Siódemka" w chwili zakończenia wsparcia będzie miała... ponad 10 lat.

Wsparcie podstawowe dla tego systemu zakończyło się jeszcze w styczniu 2015 roku, a dziś "Siódemka" nie jest kompatybilna chociażby z pakietem Office 2019. Została też już "zapomniana" przez moderatorów oficjalnego forum Microsoftu.

Czytaj też: Microsoft do 2023 roku będzie dostarczał wsparcie dla Windowsa 7 przedsiębiorstwom, które za to zapłacą

Więcej o: