Elon Musk nie daje o sobie zapomnieć. Premiera Tesli Model Y jeszcze w marcu

Bartłomiej Pawlak
Elon Musk szykuje się do kolejnego wydarzenia. Jeszcze w tym miesiącu ma zadebiutować nowy samochód Tesli - Model Y. Ma być to drugie po Modelu 3 budżetowe auto elektryczne w ofercie kalifornijskiej firmy. Znamy pierwsze szczegóły.

O tym, że wyczekiwany Model Y od Tesli swoją premierę będzie miał w 2019 roku wiemy już od dłuższego czasu. Elon Musk już niejednokrotnie zdradzał kilka faktów na temat nowego auta swojej firmy, jednak dopiero teraz (tradycyjnie już na Twitterze) ujawnił oficjalną datę premiery.

Prezentacji nowego pojazdu typu crossover od Tesli możemy spodziewać się 14 marca. Wydarzenie odbędzie się w Los Angeles.

Znamy więcej szczegółów o Modelu Y

Tesla (w przeciwieństwie do producentów smartfonów) umie utrzymać jak najwięcej szczegółów o swoim nowym produkcie w tajemnicy. Na temat Modelu Y nie wiemy jeszcze zbyt wiele.

Drugi crossover w ofercie Tesli (po modelu X) będzie konstrukcyjnie nawiązywał do taniego Modelu 3. Możemy spodziewać się, że nowy crossover w 75 proc. będzie składał się z tych samych części, co Model 3. Teraz rąbka tajemnicy uchylił na Twitterze sam Elon Musk.

Szef Tesli podaje, że Model Y będzie od Modelu 3 o ok. 10 proc. większy (i prawdopodobnie cięższy), przez co będzie miał nieco gorszy zasięg na jednym ładowaniu od Modelu 3 z podobnymi akumulatorami.

Model Y wielkością będzie plasował się pomiędzy Modelem 3 i X. Jak zdradza Musk, od Modelu 3 ma być o ok. 10 proc. droższy. Dla osób poszukujących elektrycznego crossover będzie więc bardziej atrakcyjną cenowo alternatywą od Modelu X.

Model Y ma nie powtórzyć błędów Modelu X

W czerwcu 2017 roku Elon Musk przyznał, że podczas prac na Modelem X popełniono wiele błędów. Było to auto zbyt skomplikowane, nadmiernie napakowane opcjami, które już na starcie oferowało użytkownikom za dużo możliwości konfiguracyjnych. W efekcie przeciągała się jego produkcja oraz czas dostaw do klientów. Miliarder obiecywał wtedy, że przy budowie Modelu Y Tesla nie powtórzy już tych błędów.

Warto przypomnieć, że w piątek - po dwóch latach oczekiwania - Tesla ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży najbardziej podstawowej wersji Modelu 3. Zgodnie z obietnicą jest to obecnie najtańsze auto oferowane przez kalifornijskie przedsiębiorstwo - kosztuje 35 tys. dolarów.

Do tej pory jego najtańsza wersja tego auta kosztowała 42 900 dolarów. Czy w przypadku Modelu Y Tesla też będzie zwlekała z udostępnieniem najbardziej budżetowej wersji?

Czytaj też: Dragon zadokował do ISS. Kosmiczny taniec przy 28 tys. km/h zakończony sukcesem

Więcej o: