YouTube Music już w Polsce. Google rzuca wyzwanie Spotify. Wersję premium można testować za darmo przez trzy miesiące

Daniel Maikowski
Serwis YouTube Music oficjalnie zawitał nad Wisłę. Wraz z nim pojawił się również YouTube Premium. Nowe usługi w wersji premium można przetestować za darmo.
Zobacz wideo

YouTube Music, to serwis muzyczny od Google'a, który działa na podobnej zasadzie, co Spotify, Deezer czy też Tidal. Użytkownicy otrzymują dostęp do bogatego katalogu muzyki, w którym znajdą zarówno teledyski, jak również oficjalne albumy single, remiksy oraz koncerty na żywo.

YouTube MusicYouTube Music fot. DM

YouTube Music w Polsce

Google oferuje swoją nową usługę w wersji bezpłatnej (z reklamami) lub w wersji Premium, która umożliwi słuchanie muzyki w tle, pobieranie utworów to trybu offline i korzystanie z aplikacji bez reklam. Z wersję Premium zapłacimy 19,99 zł miesięcznie. Dostępny jest również plan rodzinny za 29,99 zł miesięcznie.

Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z usługi YouTube Music Premium w ciągu pierwszych dwóch tygodni od premiery, mają możliwość testowania serwisu przez pierwsze trzy miesiące za darmo. Należy jedynie pamiętać, że - o ile nie chcemy zostać "skasowani" - przed końcem tego okresu musimy z usługi zrezygnować. W innym wypadku opłata za kolejny miesiąc zostanie automatycznie pobrana z naszej karty.

Czym wyróżnia się YouTube Music na tle konkurencyjnych serwisów muzycznych? Jego niewątpliwą siłą jest gigantyczna biblioteka klipów wideo, których w usługach Spotify czy Apple Music nie znajdziemy. Na tym jednak różnice w zasadzie się kończą, bo YouTube Music powiela wszystko, co już dobrze znamy.

YouTube MusicYouTube Music fot. DM

Znajdziemy tu więc inteligentną wyszukiwarkę, która pozwoli znaleźć utwór nawet wtedy, gdy nie znamy jego tytułu, czy też tysiące playlist, które są proponowane na podstawie naszych muzycznych preferencji.

Niestety interfejs aplikacji jest nieco bałaganiarski. Przykładowo, klipy wideo z oficjalnych kanałów danego wykonawcy mieszają się często z materiałami opublikowanymi przez zwykłych użytkowników YouTube'a. To dość irytujące. Oficjalny katalog muzyki i teledysków powinien być bowiem oddzielony od reszty treści.

Usługa YouTube Music dostępna  jest w wersji na urządzenia z systemem Android i iOS. Serwis nie posiada aplikacji desktopowej i nie spodziewałbym się, aby miało się to zmienić w przyszłości.

Subskrybenci usługi Google Play Music, otrzymają dostęp do YouTube Music Premium automatycznie, wraz zachowaniem obecnej ceny. Dla nich nic się nie zmieni - podobnie jak za pośrednictwem Google Play Music będą mieli oni dostęp do wszystkich zakupionych utworów muzycznych, przesłanych plików i playlist.

YouTube Music i YouTube PremiumYouTube Music i YouTube Premium Google

YouTube Premium w Polsce

Wraz z YouTube Music w Polsce wystartowała również usługa YouTube Premium, która jeszcze niedawno nosiła nazwę YouTube RED. Usługa jest dostępna w cenie 29,99 zł miesięcznie lub 35,99 zł miesięcznie, gdy zdecydujemy się na wykupienie planu rodzinnego. Jakie korzyści daje nam YouTube Premium?

Po pierwsze, jest to całkowity brak reklam na YouTube. Po drugie, otrzymamy możliwość pobierania filmów z YouTube'a do pamięci urządzenia. Możemy też odtwarzać wideo w tle i korzystać z biblioteki filmów YouTube Originals, które są tworzone we współpracy z producentami telewizyjnymi i filmowymi.

Użytkownicy YouTube Premium w pakiecie dostaną również dostęp do YouTube Music Premium. Oznacza to, że usług tych nie musimy wykupować oddzielnie - możemy je otrzymać w pakiecie, co wydaje się dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem. O ile w ogóle interesuje nas nowa muzyczna oferta Google'a.

Więcej o: