Czytniki e-booków: Pocketbook czy Kindle? Porównujemy funkcje i specyfikacje

Uwielbiasz czytać i zastanawiasz się nad kupnem czytnika e-booków? Jeśli tak, poznaj dwie najbardziej znane firmy i funkcje, jakie oferują urządzenie przez nie produkowane. Sprawdź i zdecyduj!

Jeśli lubisz czytać, ale noszenie książek jest dla ciebie męczące, to czas zainwestować w dobry czytnik e-booków. Na rynku znajdziemy dwie najpopularniejsze marki: Kindle oraz Pocketbook. Oferują one naprawdę dobrej jakości e-booki, ale warto przyjrzeć się, czym się różnią, aby móc wybrać dla siebie najlepszy produkt. Oto kilka zasadniczych różnic! 

Czytnik e-bookówCzytnik e-booków Fot. shutterstock

Ekran 

Ekran czytnika e-booków to jeden z najważniejszych parametrów, które trzeba sprawdzić przed zakupem urządzenia. Czytnik opiera się na technologii e-papieru, która odpowiada za jakość obrazu. 

  • Pocketbook - oferuje nam czytniki o rozmiarze 6 lub 8 cali. W ofercie dostaniemy modele z ekranem E-Ink Pearl oraz nowszym E-Inka Carta. Dostępne rozdzielczości to 800x600, 1024x758 oraz 1600x1200. 
  • Kindle - w swojej ofercie ma tylko czytniki 6-calowe. Również znajdziemy modele z ekranem E-Ink Pearl lub E-Ink Carta, ale rozdzielczość ekranów waha się między 800x600 do 1448x1072. 

Co jednak oznaczają te różnice? Prawda jest taka, że rozdzielczość nie decyduje o komforcie czytania. Wpływ na to ma także podświetlenie, przekątna oraz matowa matryca. W zasadzie jeśli używasz standardowej czcionki, to dobrze będzie ci się czytać zarówno na modelu tańszym, jak i na droższym. 

Obsługiwane formaty plików 

To również bardzo ważna specyfikacja, którą warto sprawdzić. Jeśli czytnik obsługuje większość najpopularniejszych formatów plików tekstowych, to nie będzie potrzeby konwertowania pliku, aby go potem używać. 

  • Formaty obsługiwane przez Pocketbook - PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, MOBI, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML.
  • Formaty obsługiwane przez Kindle - AZW3, Kindle (AZW- księgarnia Kindle), TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX
 

Obsługa plików PDF

Niestety czytniki e-booków w większości nie obsługują tego formatu. Jednak niektóre z nich mają funkcję reflow, która umożliwia nam otworzenie PDF-u. Kindle nie posiada tej funkcji, zaś Pocketbook oferuje nam aż 5 trybów czytania tego typu plików! 

Gwarancja

Długość gwarancji ma również spore znaczenie. Zazwyczaj czytniki Kindle obejmowane są 12-miesięczną gwarancją, zaś Pocketbook oferuje nam 24 miesiące gwarancji. 

Rozszerzenie karty pamięci 

Jeśli chcesz przetrzymywać na czytniku sporą  ilość e-booków, to możliwość rozszerzenia karty pamięci będzie dla ciebie ważna. Spośród lepszych czytników to właśnie miedzy innymi Pocketbook daje nam taką możliwość. 

Decyzja należy więc do ciebie. Dopasuj czytnik e-booków do swoich potrzeb! 

Więcej o: