Każdy może wysłać swoje nazwisko na Marsa. NASA chce umieścić je w łaziku Mars 2020

NASA zorganizowała akcję pozwalającą każdemu chętnemu wysłać swoje imię i nazwisko na Marsa. Dane zostaną uwiecznione na chipie, który poleci w przyszłym roku na Czerwoną Planetę. Osoby, które zdecydują się na wzięcie udziału otrzymają pamiątkowe karty pokładowe. Z Polski zgłosiło się już ponad 25 tys. osób.
Zobacz wideo

Do pierwszego załogowego lotu na Marsa jeszcze daleka droga. Można podejrzewać, że minie jeszcze dobrych kilka lat zanim ktokolwiek zdecyduje się wysłać ludzi w tak daleką podróż. Mimo wszystko amerykańska agencja postanowiła zorganizować akcję, dzięki której na Czerwonej Planecie będzie mógł symbolicznie znaleźć się każdy chętny już za rok. Konkretnie w lipcu 2020 roku, bo właśnie wtedy ma odbyć się start rakiety Atlas V, która ma wysłać na sąsiednią planetę marsjańskiego łazika w ramach misji Mars 2020.

Nazwiska chętnych polecą na Marsa

NASA przygotowała specjalną stronę internetową, na której każdy zainteresowany może zostawić swoje dane - imię, nazwisko, kraj, kod pocztowy i adres e-mail. Informacje trafią do bazy agencji, a następnie zostaną zapisane na specjalnym chipie, który wraz ze statkiem kosmicznym dla misji Mars 2020 poleci na Czerwoną Planetę.

Strona, której można wpisać imię i nazwisko, które poleci na MarsaStrona, której można wpisać imię i nazwisko, które poleci na Marsa fot. screen ze strony NASA

Z danych NASA wynika, że na ten moment do programu zgłosiło się już prawie 4 mln osób. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się on w Turcji, gdzie chętnych jest już ponad 1,5 mln osób. Na drugim i trzecim miejscu są USA i Indie (po niespełna 0,5 mln). W Polsce z propozycji NASA skorzystało na razie nieco ponad 25 tys. osób.

Karta pokładowa, która NASA wyśle chętnym osobomKarta pokładowa, która NASA wyśle chętnym osobom fot. NASA

Każda z osób biorących udział w zabawie otrzyma pamiątkową kartę pokładową. Można znaleźć na niej swój numer frequent flyer (dla często latających). NASA stworzyła bowiem program wzorowany na tych używanych przez linie lotnicze na całym świecie. Każdy z uczestników będzie mógł gromadzić w programie przebyte kilometry. Agencja planuje bowiem powtórzyć akcję przy następnych okazjach.

Czytaj też: Amerykanie wracają na Księżyc. Chcą stanąć na nim w 2024 r. Donald Trump sypnął dolarami dla NASA

Czym jest Mars 2020?

Misja Mars 2020 rozpocznie się latem przyszłego roku. Kapsułę, w której zostanie umieszczony marsjański łazik oraz dron wyniesie w kosmos rakieta Atlas V-541. Maszyna ta wystartuje ze stacji lotniczej Cape Canaveral na Florydzie w lipcu 2020 r. i wyląduje w Kraterze Jezero w dniu 18 lutego 2021 r.

Łazik, który poleci na Marsa w 2020 rokuŁazik, który poleci na Marsa w 2020 roku fot. NASA

Łazik Mars Rover 2020 przypomina łazika Curiosity, który eksploruje dziś Marsa, jednak jest znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Nowy łazik NASA będzie posiadać aż siedem nowych instrumentów, a także koła nowej generacji. Dzięki temu maszyna będzie mogła pobierać i zabezpieczać próbki z powierzchni Marsa. Cała misja potrwa przynajmniej jeden rok marsjański, czyli 687 dni ziemskich.

Czytaj też: NASA kończy 60 lat. Wybraliśmy 7 najważniejszych wydarzeń w jej historii

Więcej o: