Jeff Bezos przetestował robotyczne ramiona. Jego zdaniem są "dziwnie naturalne"

Jeff Bezos miał okazję przetestować nowoczesne robotyczne ramiona wystawione na konferencji re:Mars. Stwierdził, że są "naprawdę fajne", a korzystanie z nich jest "dziwnie naturalne". Sprzęt został stworzony przez zespół ekspertów z trzech sturtupów i na bieżąco naśladuje ruchy ludzkich dłoni.
Zobacz wideo

W tym tygodniu w Las Vegas Jeff Bezos, założyciel i CEO firmy Amazon miał okazję przetestować zaawansowane robotyczne ramiona naśladujące ruchy ludzkich dłoni. Urządzenie było wystawiane na konferencji re:MARS organizowanej właśnie przez Amazona i samego Bezosa.

Bezos zachwycony urządzeniem

Nie każdy ma dostęp do tak specjalistycznego sprzętu, ale nie dotyczy to szefa Amazona. Bezos dokładnie przetestował robotyczne ramiona wystawione w przestrzeni konferencyjnej w Las Vegas i wydaje się, że był nimi zachwycony.

Na stanowisku testowym Bezos mógł poeksperymentować z kilkoma zadaniami zręcznościowymi, które dla człowieka nie stanowią żadnego problemu, jednak dla wielu robotów mogą być zadaniem niemożliwym do wykonania. Robotyczne ramiona sterowane przez Bezosa poradziły sobie z łatwością z uściśnieniem dłoni czy ustawieniem plastikowych kubków jeden na drugim.

Alan Boyle, redaktor serwisu GeekWire, który był w tym czasie obok Bezosa relacjonuje, że założyciel Amazonu był zachwycony możliwościami sprzętu. "To imponujące" powiedział, relacjonując swoje wrażenia ze sterowania robotem. Dodał też, że uczucie towarzyszące nawigowaniem ramionami jest "dziwnie naturalne".

Czytaj też: 'Najnowocześniejszy robot' okazał się człowiekiem w kostiumie. To tylko jeden z problemów Rosjan z robotami

Specjalistyczny robot o ogromnych możliwościach

Urządzenie, którym bawił się Bezos to robot stworzony przez startup HaptX we współpracy z Shadow Robot Company i SynTouch. Do sterowania ramionami robota operator używa podłączonych przewodowo rękawic, które rozpoznają ruch dłoni i na bieżąco przekazują informację do komputera. Ten z kolei analizuje ruchy i wysyła odpowiednie żądania do silników ukrytych w ramionach robota.

Bodźce są jednak przekazywane w obie strony, bo "dłonie" robota wyposażone w czujniki dotyku zbierają odpowiednie dane i przez rękawice przekazują bodźce do ludzkich dłoni. Dzięki temu operator robota ma wrażenie, że trzyma przedmioty we własnej dłoni, co pozwala na większą precyzję sterowania sprzętem.

Roboty takie jak ten stworzony przez HaptX i partnerów może znaleźć szerokie zastosowanie przy wykonywaniu precyzyjnych czynności niebezpiecznych dla człowieka (np. rozbrajanie bomb) lub bardzo kosztownych (np. naprawa satelitów).

Jeff Bezos w jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek jest szacowany dziś na 131 mld dolarów. Od zeszłego roku powiększył się o ok. 19 mld dolarów.

Czytaj też: Pierwsze chwile w Korei, a już wita mnie robot LG. Byłem zdziwiony, jak szeroką gamę produktów ma ten producent

Więcej o:
Komentarze (16)
Jeff Bezos przetestował robotyczne ramiona. Jego zdaniem są "dziwnie naturalne"
Zaloguj się
 • aa1000

  Oceniono 4 razy 2

  A w Najjaśniejszej budujemy elektrownie węglowe, rządzący kołysają się na urodzinach wielebnego, czasem modłą się zamiennie a to o deszcz czy posuchę.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  Nareszcie Polacy zostana uwolnieni z pracy w magazynach Amazona.

 • matatjahu

  0

  Film "Elizjum" był proroczy. Automatyzacja produkcji spowoduje ovromną biedę. A to wszystko w imię jeszcze większych zysków...

 • jami88

  Oceniono 4 razy 0

  A może lepiej by było gdyby te pieniądze (albo ich drobną część) przeznaczył na wyższe pensje pracowników i lepsze warunki ich pracy?
  Ogólnie biorąc, więcej by to dało szczęścia światu niż roboty.

 • gelbigel

  Oceniono 2 razy 0

  z tym jak traktuje się ludzi w jego przedsiębiorstwach aż dziw wzbudza jego rozbawienie, ale widocznie sekret bogatych to się nie przejmować

 • Jan Winnicki

  Oceniono 1 raz -1

  Największym wyzwaniem dla tego bezosa było i jest płacenie za pracę pracownikom w magazynach. Marzeniem tego pajaca jest, żeby nie trzeba było płacić wcale.

 • szymi_mispanda

  Oceniono 7 razy -1

  te roboto rece idealne zeby bezos nimi napierniczal zbyt powolnych pracownikow w swoich magazynach budowanych w krajach III swiata

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX